• BITCOIN/TL
  2118552,690
  % -3,09
 • ETHEREUM/TL
  112892
  % -2,46
 • RIPPLE/TL
  15.91
  % -4,77
 • BITCOIN CASH/TL
  12636.23,729
  % -8,98
 • LITECOIN/TL
  2355.52
  % -6,95
 • COSMOS HUB/TL
  216.61
  % -6,65
 • CARDANO/TL
  12.37
  % -7,15
 • TETHER/TL
  32.51
  % -0,91

Bir Ülke Daha Kripto Pazarını Düzenlemek İçin Harekete Geçti

Bir Ülke Daha Kripto Pazarını Düzenlemek İçin Harekete Geçti

Brezilya, ülkenin kripto para piyasasını düzenlemek için zemin hazırlayarak sanal varlıklar için yönergeler sağlayan bir yasa tasarısına yeşil ışık yaktı. Brezilya Senatosu’nun Ekonomik İşler Komitesi oybirliğiyle kripto yasasını onayladı ve Senato katında ardından alt mecliste bir oylamanın önünü açtı.

Tasarı Ulusal Kongre’den başarıyla geçerse, Başkan Jair Bolsonaro yasayı imzalamayı düşünecek.

Brezilya’da kripto düzenlemesinin uygulanması, Latin Amerika’nın en büyük ülkesinin, gelişmekte olan varlık sınıfını yöneten net yönergeler ve kurallar belirleyen bölgedeki diğerlerine katıldığını görecek.

El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin’i yasal olarak tanıyan ve hatta vatandaşlara ulusal dijital cüzdanını indirmeleri için 30 dolar Bitcoin veren dünyadaki ilk ülke oldu.

Bu arada Küba, geçen yıl aşağıdaki gibi kripto para birimlerini tanımayı ve düzenlemeyi planladığını duyurdu. Bitcoin, “sosyo-ekonomik ilginin nedenlerini” öne sürüyor.

Brezilya, kripto para piyasasını düzenleyecek

Taslağın raportörü Senatör Irajá Abreu, “Projenin amacı kara para aklama, vergi kaçırma ve diğer birçok suç gibi yasa dışı uygulamaları engellemek veya kısıtlamak. Bu pazarın büyük çoğunluğunu oluşturan yasal, yasal bir pazar var ama istisnalar da var.” dedi.

Tasarı, sanal varlık hizmet sağlayıcılarının kara para aklamayı önleme sistemlerine sahip olmasını ve kripto varlıklarının yasadışı kullanımını ve gizlenmesini önlemek için izlemenin yanı sıra kripto yasalarını ihlal etmek için hapis ve para cezaları getirmesini öneriyor. Temmuz 2021’de Brezilyalı yetkililer, kripto para borsalarını içeren bir kara para aklama soruşturmasıyla bağlantılı olarak 33 milyon dolara el koydu.

Önerilen kripto mevzuatına ek olarak Brezilya, diğer birçok ülke gibi, yerel birimi olan gerçek bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmek için çalışmaya devam ediyor. BCB, 2024.6’da dijital realitenin son versiyonunu başlatmadan önce bu yıl bir pilot program yürütmeyi umuyor.