• BITCOIN/TL
  2040642,564
  % 3,06
 • ETHEREUM/TL
  98789
  % 1,29
 • RIPPLE/TL
  16.15
  % 1,05
 • BITCOIN CASH/TL
  15512.7,220
  % 2,67
 • LITECOIN/TL
  2616.48
  % 2,13
 • COSMOS HUB/TL
  264.59
  % 0,92
 • CARDANO/TL
  14.54
  % 0,82
 • TETHER/TL
  32.46
  % -0,08

Binance Rusya’dan Çıkıyor mu? Büyük Yatırımcılara Şok

Binance Rusya’dan Çıkıyor mu? Büyük Yatırımcılara Şok

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Rus kullanıcılarının hesaplarını devre dışı bırakacağını ve AB uyumluluğunun bir parçası olarak Rusya’daki hizmetlerini keseceğini söyledi.

Borsa, Rus vatandaşlarının, Rusya’da yaşayan insanların ve 10.000 euronun üzerinde dijital varlıkları olan şirketlerin alım satım yapmasının veya yeni para yatırma işlemlerinin kısıtlanacağını duyurdu.

Ancak, etkilenen kullanıcıların paralarını çekebileceklerini söyledi. Alternatif olarak, adres kontrolünü geçen ve 10.000 euronun altındaki kripto varlıklarını elinde tutan Rus kullanıcıların hesapları platformda aktif kalacaktır.

Ancak Rusya, 10 milyondan fazla hesapla Binance için ilk 5 pazardan biri. Bloomberg’e göre 50.000’den az kullanıcı 10.000 euroyu aşan kripto varlıklarına sahip.

Bitcoin 40.000 Dolar Civarında: Piyasadaki Sabırsızlığa Dikkat!

Kripto para piyasasında can sıkıntısı yaşanıyor. Çoğu uzman, görünüşleri depresif görünse de, aylarca korudukları 40.000 dolarlık geniş bir fiyat kanalında hareket etmeye devam eden Bitcoin ve diğer dijital tokenlerin fiyat hareketini bu şekilde tanımlıyor. Geçen hafta, piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin fiyatı düştü ve Bitcoin haftalık grafiğinde düşüş tonunda kapandı. Bitpanda'nın İspanya'daki ülke müdürü Alejandro Zala, "Fiyat giderek daha yüksek ve daha düşük destek arıyor. Altcoinlerin

İlgili İçerik

Binance Rusya adımı

Rusya’nın ödeme gönderip almasına olanak tanıyan olası boşlukları kapatmaya yönelik uzun süredir devam eden çabalarının bir parçası olarak AB, yaptırımlarında kripto para birimleri göndermek, almak ve depolamak için kullanılan dijital cüzdanları hedef aldı.

AB, Rusya-Ukrayna ihtilafının savaşa dönüşmesinin ardından Rusya’nın mali kaynaklarını kesmek için yaptırımlar uyguluyor. Benzer şekilde, kripto para borsalarının, uygulanan yaptırımlar kapsamında hedeflenen kişilerin işlemlerini yasaklaması zaten gerekiyordu.

Yine de, bazı boşlukların kaldığına dair endişeler vardı. 8 Nisan’da AB; kripto cüzdanlarını, bankalarını ve para birimlerini vuracağını bildirdi ve AB’nin yürütme Avrupa Komisyonu, “Bu, potansiyel boşlukların kapatılmasına katkıda bulunacak” dedi.

Binance, Coinbase ve Kraken kısıtlama istemiyor

Coinbase Global Inc. ve Kraken, Rusya’yı tamamen yasaklamayı reddeden diğer ABD borsalarıdır. Kiev, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın işgali emrini vermesinin ardından platformlardan Rus kullanıcılarının engellenmesini talep etti ve Moskova ise bunu “özel bir operasyon” olarak adlandırdı.

Mart ayında Binance, “milyonlarca masum kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağını”, ancak platformu yaptırımlarla aynı hizaya getireceğini belirtmişti.

Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao (CZ), e-postayla gönderilen yorumlarda şunları söyledi;

Bu önlemler normal Rus vatandaşları için potansiyel olarak kısıtlayıcı olsa da, Binance bu yaptırımların uygulanmasında sektöre öncülük etmeye devam etmelidir. Diğer tüm büyük borsaların yakında aynı kurallara uyması gerektiğine inanıyoruz.

Duyuru sırasında Binance, Rus banka kullanıcılarının kartlarını platformda kullanamayacaklarını ve aynı kategorideki doğrulanmış kişilerin artık kısıtlandığını da açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının tetiklediği kapsamlı yaptırımların bir parçası olarak AB, bu ayın başlarında Rusya ile bağlantılı daha yüksek değerli işleme yönelik bir yasağı da onayladı.