• BITCOIN/TL
  2179386,611
  % -3,57
 • ETHEREUM/TL
  123087
  % -2,88
 • RIPPLE/TL
  17
  % -1,85
 • BITCOIN CASH/TL
  14933.78,211
  % -6,99
 • LITECOIN/TL
  2663.79
  % -3,84
 • COSMOS HUB/TL
  277.58
  % -0,79
 • CARDANO/TL
  14.69
  % -3,49
 • TETHER/TL
  32.19
  % 0,17

Kripto Borsası Binance’ten İlginç Rusya Adımı

Kripto Borsası Binance’ten İlginç Rusya Adımı

Binance, şirketin uygun düzenleyici önlemler altında büyüme ve gelişme olasılıkları gördüğü Rusya ve komşu ülkelerdeki kripto para birimi değişimini genişletmeyi hedefliyor.

Binance’in Doğu Avrupa direktörü Gleb Kostarev, Reuters ile yaptığı röportajda, Rus kripto piyasasının yılda yaklaşık 5 milyar dolarlık işlem gördüğünü ve muazzam büyüme beklentileri nedeniyle Binance için stratejik önem taşıdığını belirtti.

Binance, Rusya’daki kripto faaliyetlerini genişletmek istiyor

Borsa kısa süre önce bölgedeki önde gelen kripto para borsalarından biri olarak konumunu güçlendirmek amacıyla Rusya ve Ukrayna’daki liderlik pozisyonlarına üç yeni yönetici atamıştı. Kostarev ayrıca, borsanın hükümetin kripto para birimlerini düzenlemede ilerici bir yaklaşım benimsemesini umduğunu da sözlerine ekledi.

Kostarev, Reuters’e verdiği demeçte, “Amacımız bir lisans almak ve yönetmeliğin izin verdiği yerlerde yasal iş yapmak” dedi. Kostarev, Merkez bankasının kripto para birimini yasaklama önerisini sert bir karar olarak nitelendirdi. Ayrıca, “Şimdilik bunu düzenleyici ile diyaloga davet olarak görüyoruz” diye ekledi.

Rusya’nın kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla ilgili sorunları gerekçe göstererek bölgede kripto para ticaretini kesinlikle onaylamadığı biliniyor. Ülke, 2020’de yasal bir statü verdi ancak ödemeler için kripto kullanılmasına izin vermedi.

Kostarev ayrıca Rusya’nın yaklaşımının diğer hükümetlerin kripto para düzenlemesi ile nasıl başa çıkacağını belirlemede etkili olabileceğini belirtti.

“Ukrayna, Kazakistan ve Özbekistan’da kripto para birimlerine sadıklar ve kısıtlama yerine liberalleşmeye yönelik adımlar atıyorlar. Ancak yerel düzenleyiciler bu adımları Rusya’yı göz önünde bulundurarak atıyor.”

Bu ayın başlarında Rusya, bölgedeki kripto para birimlerini ve kripto madenciliği süreçlerini yasaklamak için artan bir tepkiyle boğuştu. Bununla birlikte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimi konusundaki tutumunu yumuşattı ve hükümetinin konuyla ilgili olumlu bir fikir birliğine varmasını istedi.