• BITCOIN/TL
  2139813,518
  % 0,89
 • ETHEREUM/TL
  103889
  % 0,88
 • RIPPLE/TL
  17.35
  % 0,80
 • BITCOIN CASH/TL
  16539.71,410
  % -0,70
 • LITECOIN/TL
  2760.58
  % -0,20
 • COSMOS HUB/TL
  289.18
  % 2,49
 • CARDANO/TL
  16.62
  % 1,86
 • TETHER/TL
  32.54
  % 0,15

Sahte Kripto Reklamları Meta’ya Pahalıya Mal Olacak! Dava Açıldı

Sahte Kripto Reklamları Meta’ya Pahalıya Mal Olacak! Dava Açıldı

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), firmanın ve İrlanda şubesinin dolandırıcı ünlü kripto reklamları yayınlayarak “yanlış, yanıltıcı veya aldatıcı davranış” içinde olduğunu iddia ederek Meta Platforms‘u (eski adıyla Facebook) Federal Mahkemeye götürüyor.

Bazı kullanıcılar, reklama bağlı karmaşık ve uzun süredir devam eden dolandırıcılıklara yüz binlerce dolar kaybetti.

ACCC’nin Meta’yı dolandırıcılık amaçlı kripto reklamları nedeniyle araştırdığını bildirmesiyle birlikte Meta’ya yönelik ilgi, Avustralya’da Şubat ayının başından bu yana kızıştı. Avustralyalı madencilik milyarderi Andrew Forrest, kurbanları dolandırmak için adını kullandığı iddia edilen reklamlara ev sahipliği yaptığı için şirkete karşı yasal işlem başlattı.

İngiltere, Kripto ATM’lerini Kaldıracağını Duyurdu

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), İngiltere'deki kripto ATM operatörlerini makinelerini kapatmaları veya yaptırım eylemleriyle karşı karşıya kalmaları konusunda uyardı. Kripto varlık firmalarının, Birleşik Krallık'ta kripto ATM'leri işletmek istiyorlarsa, FCA'ya kayıtlı olmaları ve Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemelerine (MLR'ler) uymaları gerekmekte. Bununla birlikte düzenleyiciye göre, kripto varlık şirketlerinin hiçbiri kripto ATM hizmetleri sunmak için onaylanmadı ve bu nedenle yasa dışı faaliyet gösteriyor. FCA, "Birleşik Krallık'ta faaliyet gösteren kripto ATM makinelerinden

İlgili İçerik

Avustralya’dan Meta’ya şok kripto reklamı suçlaması

ACCC, bugün yayınlanan bir duyuruda, Meta reklam verenlerinin yanlış veya yanıltıcı davranışlarına ve beyanlarına yardım ve yataklık ettiğini veya bilerek endişe duyduğunu iddia etti.

ACCC, girişimci Dick Smith, TV sunucusu David Koch ve eski NSW başbakanı Mike Baird gibi önde gelen Avustralyalı isimlerin yer aldığı onaylanmamış dolandırıcılık reklamlarını vurguladı.

Düzenleyici, reklamların, kullanıcıları Facebook’tan kripto para birimi veya para kazanma planını desteklediği iddia edilen halka açık şahsa atfedilen alıntıları içeren sahte bir medya makalesine yönlendiren şüpheli bağlantılar içerdiğini belirtti.

“Kullanıcılar daha sonra kaydolmaya davet edildi ve daha sonra, kullanıcıları sahte planlara para yatırmaya ikna etmek için tekrarlanan telefon görüşmeleri gibi yüksek basınçlı taktikler kullanan dolandırıcılar tarafından iletişime geçildi.”

ACCC Başkanı Rod Sims, “Platformunda yayınladığı bu reklamlardan Meta sorumludur” dedi ve bu şirketin bunları kaldırmayarak finansal olarak kazanç elde edeceğini öne sürerken sözlerini küçümsemedi:

“Reklamcıların, Facebook algoritmalarını kullanarak bir reklamdaki bağlantıya tıklama olasılığı en yüksek olan kullanıcıları reklamın açılış sayfasını ziyaret etmelerini sağlamak, Meta’nın işinin önemli bir parçasıdır. Reklamlardan gelen açılış sayfalarına yapılan bu ziyaretler, Facebook için önemli bir gelir sağlıyor.”

ACCC, firmanın davranışının Avustralya Tüketici Yasasını (ACL) veya Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu Yasasını (ASIC Yasası) ihlal ettiğini savunuyor ve “beyanlar, ihtiyati tedbirler, cezalar, masraflar ve diğer emirler” istiyor.