• BITCOIN/TL
  1988522,635
  % -5,49
 • ETHEREUM/TL
  108787
  % -4,68
 • RIPPLE/TL
  15.53
  % -1,86
 • BITCOIN CASH/TL
  11523.95,687
  % -8,92
 • LITECOIN/TL
  2273.82
  % -7,06
 • COSMOS HUB/TL
  219.58
  % -0,36
 • CARDANO/TL
  12.25
  % -3,30
 • TETHER/TL
  32.94
  % 0,37

Avrupa Merkez Bankası Uyardı: Kripto Hiçbir Şeye Dayanmıyor

Avrupa Merkez Bankası Uyardı: Kripto Hiçbir Şeye Dayanmıyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kripto para birimlerinin “hiçbir şeye dayanmadığını” ve insanları tasarruflarıyla onlar üzerinde spekülasyon yapmaktan uzaklaştırmak için düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Hollandalı bir televizyon programı olan College Tour’a verdiği röportajda, piyasanın son derece spekülatif olduğunu ve içerdiği riski bilmeyen insanlar için tehlikeli olduğunu belirtti. Bu nedenle, insanların fonlarını kaybetmelerini önlemek için bunları düzenlemek önemlidir.

Lagarde, önümüzdeki dört yıl içinde meyvelerini verebilecek bir proje olan ECB’nin dijital euro’su ile karşılaştırıldığında kriptonun değerine şüpheyle yaklaştığını söyledi.

“Benim çok mütevazi değerlendirmem, hiçbir şeye değmediği, hiçbir şeye dayanmadığı, bir güvenlik çapası olarak hareket edecek hiçbir temel varlık olmadığı yönünde” dedi.

Lagarde, “Merkez bankası dijital para birimini çıkardığımız gün, herhangi bir dijital euro, garanti edeceğim. Bu yüzden merkez bankası bunun arkasında olacak ve bence bu, bunların çoğundan çok farklı” dedi.

Lagarde, “Garanti ettiğim şeyi uygulamak istiyorum” diyerek herhangi bir kripto varlığı olmadığını söyledi. Ancak çocuklarından biri, tavsiyesine karşı yatırım yaptığı için onları çok dikkatli bir şekilde takip ettiğini belirtti.

Kripto başka bir finansal krize yol açabilir

Ekim 2021’de İngiltere Merkez Bankası kıdemli bir yardımcısı, kripto para birimi Bitcoin’in başka bir finansal krize yol açabileceği konusunda uyardı.

Vali Yardımcısı Jon Cunliffe, hükümetlerin dijital para birimlerinin oynaklığını 2088 durgunluğu ile felaketle sonuçlanan ABD yüksek faizli mortgage balonuyla karşılaştırarak kripto konusunda daha katı düzenlemeler getirmeye başlaması gerektiğini söyledi.

Cunliffe, kripto paranın önümüzdeki yıllarda dramatik bir şekilde çökebileceği ve on yıl önce konut piyasalarına benzer yıkıcı bir yankı uyandırabileceği konusunda uyarıyor.

2021 boyunca kripto para birimlerindeki büyüme şaşırtıcıydı ve dijital para biriminin değeri yaklaşık %200 artarak 800 milyar dolardan 2.3 trilyon dolara yükseldi.

Ancak Cunliffe, bu büyümenin yüksek faizli ipoteklere benzediği ve kripto tüccarlarının ödünç parayla kriptoya yatırım yaptığını gösteren işaretler olduğu konusunda uyarıyor. Kripto çökerse, bu borç verenler etkilenebilir ve finansal sistemde daha geniş bir çöküşe yol açabilir.