• BITCOIN/TL
  2057023,672
  % 4,05
 • ETHEREUM/TL
  99426
  % 2,59
 • RIPPLE/TL
  16.24
  % 2,27
 • BITCOIN CASH/TL
  15590.74,335
  % 4,75
 • LITECOIN/TL
  2633.93
  % 3,46
 • COSMOS HUB/TL
  266.26
  % 1,86
 • CARDANO/TL
  14.64
  % 2,50
 • TETHER/TL
  32.55
  % 0,29

Avrupa Birliği Kripto Madenciliğini Yasaklayacağını Duyurdu

Avrupa Birliği Kripto Madenciliğini Yasaklayacağını Duyurdu

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkan Yardımcısına göre, proof-of-work kripto madenciliği Avrupa Birliği’nde (AB) yasaklanmalı.

Erik Thedéen, Financial Times ile yaptığı röportajda AB düzenleyicilerinin kripto endüstrisini daha az enerji yoğun hisse kanıtı madenciliğine yönlendirmesi gerektiğini söyledi. “Çözüm, proof-of-work tarzı bir madenciliği yasaklamaktır. Proof-of-stake, önemli ölçüde daha düşük bir enerji profiline sahip.” dedi.

Kripto madenciliği Avrupa Birliği’nde engellenecek

Proof-of-work modeli, madencilerin blok zincirindeki işlemleri kaydetmek ve yeni madeni paralarla ödüllendirilmek için karmaşık matematik problemlerini çözmek için çok sayıda güçlü bilgisayar kullanmasını içerir. Dünyanın en büyük iki kripto para birimi -Bitcoin ve Ether- ikisi de bu modeli kullanıyor.

Proof-of-stake madenciliği, kullanıcıların ağda ne kadar yatırım sahip olduklarına bağlı olarak işlemleri kaydetme hakkını kazanması nedeniyle daha az enerji tüketir. Bu yıl içinde Ether Proof of Stake modeline geçmeyi planlıyor.

AB şu anda iş kanıtı madenciliği endüstrisinin özellikle önemli bir payını hesaba katmamaktadır. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’ne göre, Bitcoin madenciliğine şu anda ABD (%35,4), Kazakistan (%18,1) ve Rusya (%11,23) hakim durumda.

Bununla birlikte, daha önce egemen olan Çin’de madencilik geçen yıl yasaklandığından, AB yöneticileri arasında, madencilik endüstrisindeki önceden küçük olan payının, madenciler yeni evler aradıkça doğal olarak büyüyebileceğine dair endişeler olabilir.

Mısır, Irak, Katar, Umman, Fas, Cezayir, Tunus, Bangladeş ve Çin kripto para birimini yasakladı. Law Library of Congress tarafından Kasım ayında yayınlanan 2021 özet raporuna göre, Cezayir, Bahreyn, Bangladeş ve Bolivya dahil olmak üzere diğer kırk iki ülke, bankaların kripto ile uğraşma kabiliyetine kısıtlamalar getirerek veya kripto para birimi takaslarını yasaklayarak dijital para birimlerini dolaylı olarak yasakladı.