• BITCOIN/TL
  2179356,141
  % -0,31
 • ETHEREUM/TL
  113473
  % -1,56
 • RIPPLE/TL
  20.64
  % 5,36
 • BITCOIN CASH/TL
  12182.97,338
  % -2,49
 • LITECOIN/TL
  2406.18
  % 1,42
 • COSMOS HUB/TL
  206.11
  % 0,15
 • CARDANO/TL
  13.75
  % -0,81
 • TETHER/TL
  32.86
  % -0,19

İngiltere, Arsenal Fan Token Reklamını Yasakladı

İngiltere, Arsenal Fan Token Reklamını Yasakladı

İngiltere’nin reklam gözlemcisi, Arsenal’in kripto içeriğine yönelik bir baskı sırasında taraftar jetonunu tanıtan reklamlarını yasakladı. Arsenal Fan Token reklamı şimdiden büyük ilgi görüyor.

İngiltere Reklam Standartları Ajansı (ASA), Ağustos ayında futbol kulübünün Facebook sayfasında yayınlanan ve Arsenal bir maç kazandığında hangi şarkının çalınacağı gibi kulüp tarafından verilen küçük kararlarda oy kullanmak için insanları taraftar tokeni $AFC almaya teşvik eden bir reklam yayınladı.

Arsenal Fan Token Reklamı neden yasaklandı?

Regülatör, Arsenal’i deneyimsiz yatırımcılardan yararlanmak, dijital varlık yatırımını önemsizleştirmek ve $AFC tokenlerini satın almak isteyen hayranların önce başka bir kripto varlığı satın almak zorunda kalacağını açıkça belirtmemekle suçladı.

ASA yaptığı açıklamada, “Arsenal Football Club PLC’ye, gelecekteki reklamlarının kripto varlıklarına yapılan yatırımı önemsizleştirmemesini ve Sermaye Kazançları Vergisinin kripto varlık kârlarından kaynaklanabileceğini netleştirmeyerek tüketicilerin deneyim veya saflık eksikliğinden sorumsuzca yararlanmamasını sağlamasını söyledik.” dedi.

Arsenal sözcüsü ise bu kararın haksız olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

Taraftarlarımıza pazarlama konusunda sorumluluklarımızı çok ciddiye alıyoruz. Hayranlarımıza promosyonlarımızla ilgili iletişimleri dikkatlice inceledik ve finansal riskler hakkında bilgi verdik. Bu hızlı hareket eden alanda gelecekteki iletişimlerle ilgili olarak ASA’nın rehberliğine uymaya çalışacağız, ancak ASA’nın kararının bağımsız incelemesini isteyeceğiz.”

Arsenal, eylemlerini savunmak için web sitesinin taraftar jetonu bölümünde, taraftarların kaybetmeyi göze alabileceğinden daha fazlasını harcamama uyarısı içeren yatırımla ilgili bilgilere dikkat çekti ve varlıkların fiyatlarının değişken olabileceğini açıkladı.

Futbol kulübü ayrıca, taraftar token sahiplerine sermaye kazancı vergisi ödemelerini söyleme zorunluluğunun, düzenlenmiş yatırımlar için FCA standartlarının ötesine geçtiğine dikkat çekti.

Kulüp, ASA’nın daha fazla açıklık getirmesi gerektiğini söyleyerek bu kararının bağımsız bir incelemesini isteyecek.

CoinGecko’ya göre, $AFC Taraftar Tokeni %0.7 artarak 3.42 dolara yükseldi. CoinGecko’nun fiyat takibi Ekim ayının sonlarına kadar uzanıyor ve o dönem için 7.42 dolar civarında işlem görüyordu.

İngiltere son zamanlarda kripto reklamlarına karşı çıkıyor. Geçen hafta pizza zinciri Papa John’s, Coinbase ve eToro, kriptoya yatırım yapmanın risklerini yeterince açıklamayan reklamları yüzünden soruşturmaya tabi tutuldu.

Paris Saint-Germain, Barcelona ve Manchester City gibi büyük futbol kulüpleri de taraftar tokenleri bulunuyor.