• BITCOIN/TL
  1910678,623
  % 1,42
 • ETHEREUM/TL
  103257
  % 1,11
 • RIPPLE/TL
  15.85
  % 6,51
 • BITCOIN CASH/TL
  12355.54,570
  % 7,85
 • LITECOIN/TL
  2297.34
  % 2,51
 • COSMOS HUB/TL
  202.47
  % 3,04
 • CARDANO/TL
  13.64
  % 3,28
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,15

İngiltere Reklam Düzenleyicisinden Kripto Reklamlarına Soruşturma

İngiltere Reklam Düzenleyicisinden Kripto Reklamlarına Soruşturma

İngiltere reklam denetleyicisi, kripto endüstrisine, Coinbase ve eToro dahil olmak üzere sektörün en büyük firmalarının birçoğuna karşı kararlar vererek yanıltıcı ve sorumsuz reklamların düzeltilmesini istiyor. İngiltere kripto reklamlarına soruşturma başlattı.

İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA), çevrim içi kampanyalardan sosyal medya fenomenlerine kadar çok çeşitli promosyonlarla Birleşik Krallık reklam endüstrisi standartlarını ihlal ettiği için yedi firmaya resmi soruşturma başlattı.

Bitcoin’de yapılan ilk satın alma işlemini kabul ettiğini iddia eden pizza zinciri Papa John’s, müşterilere kripto jetonları şeklinde 10 Pound nakit geri teklif ettiği için düzenleyiciden uyarı aldı. ASA, promosyon anlaşmasının riskli kripto varlıklarına yatırım yapmayı önemsizleştirdiğini söyledi.

ASA Şikayet ve Soruşturma Direktörü Miles Lockwood, “Kırmızı alarm dediğimizde bunu kastetmiştik. Çevrim içi alanda bir şeylerin hızla değişmesi gerekiyor.” dedi.

Lockwood, çoğu reklamverenin kurallara uymasını beklediğini, ancak firmaların kuralları tekrar tekrar bozduğu nadir durumlarda soruşturma açabileceklerini de sözlerine ekledi.

İngiltere kripto reklamlarına soruşturma başlattı

Mali Davranış Otoritesi araştırması, yalnızca az sayıda insanın reklama dayalı dijital para satın aldığını, ancak daha kötü sonuçlara sahip olma eğiliminde olduğunu buldu. FCA, Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Reklamlar tarafından ikna edilen tüketicilerin satın aldıklarına pişman olma olasılıkları çok daha yüksek.” dedi.

Düzenleyici, firmaları kripto yatırımlarını “basit ve herkes için uygun” olarak göstermekle eleştirdi ve reklamların dijital varlık ticaretinin sofistike ve karmaşık olduğu gerçeğini yansıtması gerektiğini ve deneyimsiz perakende yatırımcıları acı verici kayıplara maruz bırakabileceğini söyledi.

Dava grubu ayrıca ticaret uygulaması Luno ve kripto borsası Kraken aleyhine verilen kararları da içeriyordu. Daha önceki bir ASA kararı, Luno’yu Londra toplu taşıma ile ilgili reklam kampanyalarına risk feragatnameleri eklemeye sevk etmişti.

ASA tarafından yayınlanan yanıtlarda, Luno da dahil olmak üzere birçok firma, gözlemcinin seçtiği reklamlarda risk uyarılarına yer verilmemesi nedeniyle üçüncü şahısların hatalarını veya gecikmelerini suçladı. Bazı şirketler, basitlik iddialarının kriptonun kendisine yatırım yapmasına değil, hizmetlerine atıfta bulunduğunu söyledi.

Coinbase, reklamlarından birinde basit ve kullanımı kolay ifadesinin “bir bütün olarak kripto para birimini ifade etmediğini” söyledi.

Papa John’s ise reklamların Bitcoin’e yatırım yapma konusunda teşvik edici olmadığını ve promosyonun standart bir geri ödeme teklifine benzediğini söyledi.