• BITCOIN/TL
  1913088,301
  % 1,49
 • ETHEREUM/TL
  103359
  % 1,22
 • RIPPLE/TL
  15.87
  % 6,84
 • BITCOIN CASH/TL
  12385.57,572
  % 7,95
 • LITECOIN/TL
  2299.9
  % 2,52
 • COSMOS HUB/TL
  202.8
  % 3,08
 • CARDANO/TL
  13.67
  % 3,45
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,25

ABD Borsa Komisyonu İki Kardeşi 120 Milyon Dolar Dolandırıcılıkla Suçladı

ABD Borsa Komisyonu İki Kardeşi 120 Milyon Dolar Dolandırıcılıkla Suçladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bir erkek ve kız kardeşi kripto dolandırıcılığında 124 milyon dolardan fazla çalmakla suçladı.

SEC şikayetine göre, Haziran 2017’den itibaren John ve JonAtina Barksdale, kripto ticaret platformlarındaki yatırımcılara ‘Ormeus Coin‘ adlı bir dijital token teklif etti ve sattı.

Ormeus Global ve Ormeus Coin dolandırıcı mı?

Ayrıca, kardeşler yaklaşık bir yıl boyunca Ormeus Global adlı çok seviyeli bir pazarlama şirketi aracılığıyla Ormeus Coin ve bir kripto ticaret programına yatırım içeren abonelik paketleri teklif edip sattılar.

John Barksdale, yatırımcıları çekmek için dünya çapında tanıtım gezileri düzenlerken, kendisi ve kız kardeşi sosyal medya gönderilerinin, YouTube videolarının, basın bültenlerinin ve diğer tanıtım malzemelerinin yapımına öncülük etti.

Şikayette, üretilen materyallerde ve şu anda Ormeus Coin’in web sitesinde sanıkların, 3 milyon dolardan az gelir elde ettikten sonra 2019’da madencilik faaliyetlerini bırakmalarına rağmen Ormeus Coin’in dünyanın en büyük kripto madenciliği operasyonlarından biri tarafından desteklendiğini iddia ettikleri iddia ediliyor.

Şikayet ayrıca Barksdales’in Ormeus Coin’in fiyatını manipüle ettiğini ve kişisel harcamalar için milyonlarca dolarlık yatırımcı fonunu kötüye kullandığını iddia ediyor.

SEC’in Bölümü müdür yardımcısı Melissa Hodgman, “Barksdales’in sosyal medyayı, tanıtım web sitelerini ve kişisel tanıtımları kullanarak perakende yatırımcıları kendi kişisel çıkarları için yanlış yönlendirmek için modern zamanların dolandırıcıları gibi davrandığını iddia ediyoruz” diyor.

G7, Rusya’nın Kripto Kullanımını Durdurmak İstiyor

G7 ülkeleri, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Batı yaptırımlarını atlatmak için bireylerin ve şirketlerin kripto para kullanmasını engellemenin yollarını araştırıyor. G7 ülkelerinin (Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD) maliye bakanları ve merkez bankası başkanları bu hafta sanal toplantılar düzenledi. Ukrayna'nın karşılıksız token (NFT) müzayedesi kârlı bir şekilde sona erdi. Çeşitli basında çıkan haberlere göre, Rusya 6.75 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) topladı. İhale süreci, NFT bayrağının listelendiği

İlgili İçerik

Yetkililere göre Barksdales, işletmelerinin “dünyanın en büyük kripto madenciliği operasyonlarından biri” tarafından desteklendiğini ve şirketin aylık madencilik gelirinin 5,4 ila 8 milyon dolar arasında olduğunu iddia etti.

Barksdales ayrıca tokenlerini “tamamen denetlenmiş bir endüstriyel kripto madenciliği operasyonuyla desteklenen yeni bir dijital para sistemi” olarak müjdeledi.

Ormeus sloganı, “E Pluribus Aurum Facit—Pek çoğu dışında yalnızca biri altın olur”, suçlamalar ışığında biraz ironik geliyor, ancak Ormeus geçen yılın -hatta bu yılın- kriptoyla ilgili en büyük skandallarından biri olacak.