• BITCOIN/TL
  1915385,276
  % 2,07
 • ETHEREUM/TL
  103373
  % 1,58
 • RIPPLE/TL
  16.32
  % 9,57
 • BITCOIN CASH/TL
  12378.24,461
  % 7,83
 • LITECOIN/TL
  2297.98
  % 2,39
 • COSMOS HUB/TL
  203.84
  % 3,79
 • CARDANO/TL
  13.66
  % 3,83
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,26

ABD, Dijital Dolar İçin Gaza Bastı!

ABD, Dijital Dolar İçin Gaza Bastı!

ABD’li milletvekili, devlet destekli dijital nakit için geniş çaplı bir deneme önerdi. Stephen Lynch tarafından uygulamaya konulan Elektronik Para Birimi ve Güvenli Donanım (ECASH) Yasası, Hazine Bakanını ABD dolarının “elektronik versiyonunu” halka açık olarak test etmeye yönlendirecek.

ECASH Yasası, Hazine Sekreterinin Elektronik Para Birimi Yenilik Programı (ECIP) adlı bir program oluşturmasını gerektirecek. ECIP, tasarının “e-nakit” olarak adlandırdığı şey için bir dizi pilot programı denetleyecek.

Hazine, tasarının geçmesinden sonraki 90 gün içinde pilot uygulamayı başlatacak ve dört yıl içinde halka e-nakit dağıtacak.

Orta Doğu’nun En Büyük Bankası Kripto Ticaretine Başlıyor

İsrail'in en büyük bankası Bank Leumi, blockchain şirketi Paxos ile bir ortaklığın ardından kripto para ticaretini mümkün kılan ilk İsrail bankası olacağını duyurdu. Bank Leumi'nin dijital platformu Pepper Invest, Paxos ile bankanın müşterilerinin kripto para alma, tutma ve satmalarına olanak sağlayacak bir anlaşmaya vardı ve Bank Leumi'nin bu hizmeti yakın gelecekte müşterilerine sunması bekleniyor. Bank Leumi'den kripto hamlesi Leumi grubu ve blok zinciri altyapı platformu Paxos arasındaki son

İlgili İçerik

Dijital dolar nedir ve ne zaman geliyor?

Dijital dolar” genellikle Bitcoin gibi blok zinciri tabanlı kripto para birimi ile karıştırılsa da, ECASH Yasası bu teknolojiyi kullanmayı caydırıyor gibi görünüyor. E-nakit’in “minimum işlemsel veri oluşturma özelliklerine” sahip olması gerekiyor. Transferler ayrıca, bankalar gibi mevcut kurumlarla çalışmaları gerekmesine rağmen, bir merkezi hükümet sistemi veya ödeme işleme şirketi tarafından ek doğrulama gerektiremez.

Federal Rezerv, bu yılın başlarında dijital para birimi hakkında bir ön rapor yayınladı ve bunun mevcut bankacılık sistemi tarafından hizmet edilmeyen Amerikalılara fayda sağlayabileceğini öne sürdü. Daha yakın zamanlarda Biden yönetimi, kripto para birimi yürütme emrinde bir eylem öğesi olarak bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) dahil etti.

ABD dışındaki birçok hükümet zaten dijital para birimlerini araştırıyor. Avrupa Komisyonu 2023’te bir “dijital euro” önermeyi planlıyor ve Çin, Ocak ayında bir “dijital yuan” pilot programı başlattı.

Tasarı, e-nakit’in CBDC’lerden farklı olduğunu ve potansiyel bir Federal Rezerv programının yerini almayacağını belirtiyor. Amaç, Amerikalıların telefonlarında ve cüzdanlarında basit bir dijital para birimi sistemi elde ederken, diğer yönetim programlarını tamamlamak ve ilerletmek.