• BITCOIN/TL
  1964641,348
  % -6,53
 • ETHEREUM/TL
  108386
  % -4,89
 • RIPPLE/TL
  15.44
  % -2,23
 • BITCOIN CASH/TL
  11440.93,653
  % -9,30
 • LITECOIN/TL
  2242.9
  % -8,16
 • COSMOS HUB/TL
  219.82
  % -0,26
 • CARDANO/TL
  12.12
  % -4,12
 • TETHER/TL
  32.92
  % 0,45

AB, Rusya Yaptırımlarda Kripto Cüzdanlarını Hedefliyor

AB, Rusya Yaptırımlarda Kripto Cüzdanlarını Hedefliyor

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya karşı devam eden savaşı ışığında Rusya’ya karşı beşinci tur yaptırımları uygulamaya koydu. Konsey, Rusların yaptırımları aşmasına ve para taşımasına izin verebilecek mevcut kısıtlamalardaki olası boşlukları kapatmayı amaçladığı için kripto para cüzdanlarını hedef aldı.

Basın açıklamasında, AB üye ülkeleri mevduat yasağını kripto cüzdanlarına kadar genişletmeyi kabul etti. Bölgedeki bu tür hizmet sağlayıcıların zaten yaptırım uygulaması ve hedeflenen kullanıcılardan gelen işlemleri yasaklaması gerekiyordu. Bununla birlikte, düzenleyiciler mevcut önlemleri güçlendirmeye ve boşlukları kapatmaya çalıştıkça ek yasak geliyor.

Almanya, Dünyanın En Büyük Darknet Pazarını Çökertti!

Alman polisi, ABD kolluk kuvvetleriyle birlikte, dünyanın en büyük darknet pazarı olan Hydra Market'i çökerttiklerini söyledi. Hydra'nın ele geçirilmesi, şu anda yaklaşık 25 milyon dolar değerinde olan piyasadan 543 bitcoinin ele geçirilmesi anlamına geliyor. 2015 yılında kurulan Hydra Market'in yaklaşık %80'lik bir darknet pazar payına sahip olduğu iddia ediliyor. Darknet, internette yalnızca belirli bir yazılımla erişilebilen bir yer paylaşımlı ağdır. Bazen gizli web olarak anılır, çünkü Tor tarayıcı gibi doğru

İlgili İçerik

Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell şunları söyledi:

“Bu son yaptırımlar, Rus silahlı kuvvetlerinin Bucha’da ve Rus işgali altındaki diğer yerlerde işlediği zulümlerin ardından kabul edildi. Yaptırımlarımızın amacı, Rus birliklerinin pervasız, insanlık dışı ve saldırgan davranışlarını durdurmak ve Kremlin’deki karar vericilere, yasadışı saldırılarının ağır bir maliyeti olduğunu açıkça belirtmektir.”

AB tarafından hedeflenen ekonomik önlemler dizisi, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın kripto para birimi firmalarını Rusların yaptırımlardan kaçmasına yardım etmemeleri konusunda uyarmasından haftalar sonra geldi. Sektörün uzun süredir eleştirmeni olan Lagarde, iddiayı destekleyecek çok az kanıt olmasına rağmen kripto para birimlerinin kullanıldığını iddia etti.

Benzer bir açıklama geçen hafta ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo’dan geldi. Kripto platformlarını ve finans kurumlarını Rusya’nın mali cezaları atlamasına yardım etmemeleri konusunda uyardı.

Kripto Yatırımcıları Yaptırımdan Kaçamadı

Kripto para birimleri, bağışların aktığı bir kriz anında Ukrayna hükümetine yardımcı olurken, savaş patlak verdikten hemen sonra Rusya’dan hızla yükselen kripto ticaret hacmi, küresel düzenleyici otoritelerin oligarkların bu tür varlıkları yaptırımları atlatmak için kullandığına inanmasına neden oldu.

Savaş devam ederken, birçok kişi kripto para birimi endüstrisinin Rus kurumları tarafından uygulanan yaptırımları atlamak için kullanıldığını iddia etti. Sektörün önde gelen birçok uzmanı bu iddiaları yalanlasa da iddialar bitmedi. Birincisi, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, devam eden tartışma konusundaki hayal kırıklığını dile getirdi.

Binance CEO’su CZ, blockchain teknolojisinin şeffaflığı nedeniyle akıllı kimsenin yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanmayacağını da belirtti.