• BITCOIN/TL
  2179934,340
  % -0,32
 • ETHEREUM/TL
  122078
  % -2,21
 • RIPPLE/TL
  17.03
  % -0,04
 • BITCOIN CASH/TL
  15032.87,166
  % 0,02
 • LITECOIN/TL
  2683.95
  % 0,24
 • COSMOS HUB/TL
  281.11
  % 1,52
 • CARDANO/TL
  14.79
  % 0,67
 • TETHER/TL
  32.17
  % 0,11

AB, Rusya’nın Kriptoyu Kullanmasını Önlemek İstiyor

AB, Rusya’nın Kriptoyu Kullanmasını Önlemek İstiyor

AB, geçtiğimiz hafta Moskova’nın mali cezaların uygulanmasını sıkılaştırdığı için, dijital varlıkların Rusya’ya karşı yaptırımlardan kaçmak için kullanılmamasını sağlamasına karşı yeni önlemler almayı düşünüyor.

Yetkililer, AB maliye bakanlarının kripto para birimlerinin yaptırımları atlatmak için kullanılabileceği riskini tartıştığını söyledi.

Video konferans çağrısı yapanlar arasında Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde da vardı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, toplantıdan sonra, kripto paralar da dahil olmak üzere önlemlerin herhangi bir şekilde atlatılmasını önlemek için adımların değerlendirildiğini söyledi.

Avrupa, Rusya’nın yaptırımlardan kripto ile kaçınabileceğini düşünüyor

Avrupa’daki tartışma, ABD ve İngiltere’deki milletvekillerinin kripto işlemlerinin Rusya’ya ve Rusya’dan para taşımak için bir arka kapı olabileceğine dair endişelerini dile getirmesiyle geldi ve batının ülkeyi küresel finansal sistemden izole etme çabalarını baltaladı.

Offshore yetki alanlarında bulunanlar da dahil olmak üzere birçok büyük kripto borsası, mevcut yaptırımlara uyma sözü verdi, ancak Rusya ile ilişkilerde kapsamlı bir yasaklama çağrılarına direndi. Birkaç borsa, geniş kısıtlamaların sıradan Ruslara zarar vereceğini ve kripto para birimlerinin kurucu özgürlükçü ideolojisine aykırı olacağını söyledi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao BBC’ye verdiği demeçte, “İnsanlar yaptırımlardan kaçınmak istiyorsa her zaman birden fazla yöntem vardır. Nakit kullanarak, elmas kullanarak, altın kullanarak yapabilirsiniz. Kriptonun özel bir şey olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Görüşme sırasında Lagarde, toplantıya aşina olan kişilere göre, kripto varlık ihracı veya bunlarla ilgili hizmet sunan firmaların Rusya’daki müşterilerle ilgilenmemesi için mevzuat lehine savundu. Hedefin, yaptırımları aşmak için dijital varlıkların kullanılmasından ve bu haftaki yedi Rus bankasının Swift ile bağlantısını kesme kararından kaçınmak olduğunu savundu.

ABD’de, Senato bankacılık komitesindeki bir grup Demokrat milletvekili, Hazine sekreteri Janet Yellen’a kripto para biriminin yaptırımlardan kaçınmak için kullanılabileceğine dair endişelerini dile getiren bir not yazdı.

Senatörler, “Şirketlerin geleneksel finansal sistemi atlamasına izin veren dijital varlıkların giderek daha fazla yaptırımlardan kaçınma aracı olarak kullanılabileceği göz önüne alındığında, kripto para endüstrisinde yaptırımlara uyumun güçlü bir şekilde uygulanması kritik önem taşıyor” dedi.