• BITCOIN/TL
  2183449,595
  % -0,48
 • ETHEREUM/TL
  113910
  % -0,86
 • RIPPLE/TL
  20.61
  % 4,84
 • BITCOIN CASH/TL
  12266.23,115
  % -2,27
 • LITECOIN/TL
  2411.19
  % 1,50
 • COSMOS HUB/TL
  206.72
  % 0,67
 • CARDANO/TL
  13.75
  % -1,36
 • TETHER/TL
  32.88
  % -0,09

Yatırım Yöneticileri, Müşterilerine Kripto Almaması Gerektiğini Söylüyor

Yatırım Yöneticileri, Müşterilerine Kripto Almaması Gerektiğini Söylüyor

Natixis Investment Managers anketine göre, kabaca üç “fon seçiciden” ikisi, büyük ölçüde şeffaflık ve düzenleme ile ilgili nedenlerle bireysel yatırımcıların portföylerinde kripto para birimine sahip olması gerektiğini düşünmüyor.

Aracı kurumlar, finansal danışmanlık mağazaları, özel bankalar ve diğer kurumlardaki fon seçiciler, firmalarının müşterilerine sunduğu yatırımları analiz eder ve seçer. 2.7 trilyon dolarlık müşteri varlıklarını yöneten firmalarda 141 ABD’li yatırım yöneticisiyle yapılan ankete göre, yüzde altmış sekizi bireylerin kriptoya erişimi olması gerektiğini düşünmüyor.

Dev yatırım uzmanlarından ‘kripto almayın’ çağrısı

Bununla birlikte bu duygu, özellikle genç yatırımcılar arasında, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerine yönelik yüksek talebi karşılıyor: Ankete katılanların %40’ı, müşterilerin giderek daha fazla kripto erişimi istediğini söylüyor.

Ağustos ayında yayınlanan bir CNBC anketine göre, yatırımcıların %10’undan fazlası kriptoya sahip ve dijital paraları gayrimenkul, hisse senedi, yatırım fonları ve tahvillerin arkasında sıralıyor. Bunların üçte ikisi, büyük ölçüde varlık ticaretinin ne kadar kolay hale geldiği için geçen yıl içinde satın aldı.

Bu arada, kripto borsaları Pazar günü Super Bowl sırasında yoğun bir şekilde pazarlandı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk gibi savunucular da yatırımcı coşkusunu körüklemeye yardımcı oldu.

Finans firmaları, yatırımcıların dijital çılgınlığı satın almaları için yollar eklemeye devam ediyor. Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatına bağlı ilk borsada işlem gören fonlar Ekim ayında piyasaya sürüldü.

Yaklaşık %70’i firmalarının yatırım yapmadan önce dijital varlıklar ve kripto para birimleri konusunda daha fazla eğitime ihtiyacı olduğunu kabul etti. Yine de kripto tereddütü, fon seçicilerin ötesine geçiyor.

Finansal danışmanlar genellikle oynaklığı göz önüne alındığında, müşterilere yatırım portföylerinin küçük bir kısmından fazlasını kriptoya ayırmalarını önermezler. Bitcoin fiyatları, Kasım ayındaki son 67.000 dolardan yaklaşık 43.000 dolara düştü.