• BITCOIN/TL
  2157189,391
  % 0,00
 • ETHEREUM/TL
  105771
  % 2,24
 • RIPPLE/TL
  17.7
  % -0,49
 • BITCOIN CASH/TL
  16401.3,218
  % -1,36
 • LITECOIN/TL
  2844.42
  % 3,25
 • COSMOS HUB/TL
  287.63
  % 0,45
 • CARDANO/TL
  16.13
  % -4,51
 • TETHER/TL
  32.52
  % -0,34

Kripto Platformu, Çalınan 320 Milyon Doları Geri Almayı Başardı

Kripto Platformu, Çalınan 320 Milyon Doları Geri Almayı Başardı

Kripto ağları arasında bilgi aktarımına izin veren “merkezi olmayan bir finans” sitesi olan Wormhole, ikinci en büyük kripto para birimi olan Ether’e bağlı 120.000 dijital token için “sömürüldüğünü” söyledi. Kripto para birimi şirketi Wormhole yaptığı açıklamada, kayıtlara geçen dördüncü en büyük kripto soygununda sitesinden 320 milyon doların üzerinde çalınmasının ardından “tüm fonların geri yüklendiğini” açıkladı.

Soygunun açıklandığı tarihte, jetonların piyasa değeri 320 milyon doların biraz üzerindeydi.

Wormhole’dan 320 milyon çalındı

Hırsızlık, hızla büyüyen ancak çoğunlukla düzensiz DeFi sektörünü vuran en son olaydı. DeFi platformları, kullanıcıların bankalar gibi geleneksel finans bekçilerini atlarken borç vermelerine, ödünç almalarına ve tasarruf etmelerine olanak tanır.

Platform, daha önce Telegram kanalında “tüm fonlar güvende” dedikten sonra Twitter’da “Tüm fonlar geri yüklendi ve Wormhole yedeklendi.” diye bir açıklamada bulundu. Wormhole, fonları nasıl aldığı hakkında daha fazla bilgi vermedi. Birçok DeFi sitesi gibi Wormhole konumu, mülkiyeti veya kurumsal yapısı hakkında ayrıntı vermiyor.

Telegram’da bir kullanıcı, “Bütün fonlar geri yüklendi. Nasıl? Sonunda bunun bedelini kim ödeyecek?” diye sordu. Kanalın yöneticilerinden biri, “Ekip ayrıntılı bir olay raporu üzerinde çalışıyor ve bunu en kısa zamanda paylaşacak.” dedi.

Londra merkezli blok zinciri analiz firması Elliptic, saldırganların, yaklaşık 94.000’i daha sonra Ether işlemlerine güç veren Ethereum blok zincirine aktarılan wETH tokenlerini sahtekarlıkla oluşturabildiklerini söyledi. Elliptic, Wormhole’un saldırgana parayı iade etmesi için 10 milyon dolarlık bir “ödül” teklif ettiğini ve saldırganın dijital adresine gönderilen Ether işlemlerine gömülü mesajlara atıfta bulunduğunu da sözlerine ekledi.

DeFi sitelerine nakit akışı, bir bütün olarak kripto para birimlerine olan ilgi patlamasını yansıtıyor. Tarihsel olarak düşük veya sıfırın altındaki faiz oranlarıyla karşı karşıya olan birçok yatırımcı, yüksek tasarruf getirisi vaadiyle DeFi’ye çekilmektedir.

Yine de baş döndürücü büyümeleriyle, DeFi platformları, suçluların DeFi sitelerini ve derin likidite havuzlarını hedef almalarına ve ayrıca birkaç iz bırakırken suç gelirlerini aklamalarına olanak tanıyan kod hataları ve tasarım kusurları ile büyük bir bilgisayar korsanlığı riski olarak ortaya çıktı.