• BITCOIN/TL
  2139813,691
  % 0,89
 • ETHEREUM/TL
  103889
  % 0,88
 • RIPPLE/TL
  17.35
  % 0,80
 • BITCOIN CASH/TL
  16539.71,688
  % -0,70
 • LITECOIN/TL
  2760.58
  % -0,20
 • COSMOS HUB/TL
  289.18
  % 2,49
 • CARDANO/TL
  16.62
  % 1,86
 • TETHER/TL
  32.54
  % 0,15

Will Smith’in Oscar Tokadı Memecoin Oldu!

Will Smith’in Oscar Tokadı Memecoin Oldu!

Will Smith’in Chris Rock’ı tokatladığı an memecoin haline getirildi. Will Smith Inu adlı bu memecoin, sadece birkaç saat içind yükseldi ardından sıfırlandı.

Tokatın neredeyse anında madeni paraya gelmesi sürpriz olmadı. Memecoin’ler, hızla yükselme ve düşme eğiliminde olan geçici bir değere sahip, viral anlara ve internet şakalarına bağlı kripto para birimidir. Dogecoin ve Shiba Inu gibi bazı para birimleri dayandı ve Tesla ve GameStop tarafından ödeme olarak kabul edildi. Space Kim gibi -Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’u hicveden bir simge- şakalar, somut bir amacı olmayan riskli bir yatırım.

Ancak erken girenler, düzenli bir kârla çekip gidebilirler. Bu nedenle, Oscar’lardan iki gün sonra Watson, 5.000 dolar değerinde Will Smith Inu satın aldı. Madeni para, ticarette 3 milyon dolardan fazla kazandı ve bir hafta içinde neredeyse sıfıra geriledi.

Geçici yükselişi, Watson gibi 20.000 dolarla nakde dönen ilk yatırımcılar için iyiydi, ancak binlerce kişi için, ilk yatırımlarından alabilecekleri ne kadar azını geri kazanmaya çalışan insanlarla birlikte öfkeli bir satışa yol açtı. Watson, “Korkmuş para, para kazandırmaz” dedi.

Will Smith Inu dolandırıcılık oyunu mu?

Bir zamanlar kripto para biriminin mizahi bir versiyonu olarak kabul edilen sektör artık dolandırıcılık, eleştirmenler ve eski memecoin patronlarının notlarıyla dolup taşmakta ve bu da onu birçok kişi pahasına birkaç kişiye ödül sağlayan özellikle tehlikeli bir ürün haline getirmekte. Neredeyse tüm analistler katılımın esasen bir kumar biçimi olduğu konusunda hemfikirdir.

Kripto dergisi Block Journal’ın CEO’su David Hsiao, “Birisi zengin oluyorsa, birçok insan para kaybediyor.” dedi.

Dogecoin’in yaratıcısı Billy Markus, Şubat ayında memecoin’lerden hoşlanmadığının sinyalini verdi ve Twitter’da bunların spam reklamlarla, kurucular hakkında yalanlarla, büyük vaatlerle ve Musk’ın promosyon için dikkatini çekmek için umutsuz girişimlerle dolduğunu yazdı.

“Mevcut ‘meme’ paraları bile ‘memecoin’ değil. Zengin olmaya çalışan insanlar tarafından yapılırlar” dedi.

Kripto web sitesi CoinMarketCap’in istatistiklerine göre, bu günlerde 300’den fazla memecoin var. Nisan ayı itibarıyla değerleri 32 milyar dolar civarında seyrediyor ve günlük işlem hacminde kabaca 2 milyar dolar kazanıyor.