• BITCOIN/TL
  2207705,661
  % 0,29
 • ETHEREUM/TL
  125870
  % 0,38
 • RIPPLE/TL
  17.1
  % 0,51
 • BITCOIN CASH/TL
  15239.2,695
  % -2,64
 • LITECOIN/TL
  2699.74
  % -0,65
 • COSMOS HUB/TL
  277.97
  % 1,60
 • CARDANO/TL
  14.83
  % 0,28
 • TETHER/TL
  32.15
  % -0,03

Warren Buffett Çark Etti! Kripto Dostu Bankaya Dev Yatırım

Warren Buffett Çark Etti! Kripto Dostu Bankaya Dev Yatırım

Berkshire Hathaway, bu hafta başlarında bir SEC başvurusu ile kripto yatırımını halka duyurdu. Warren Buffett’in şirketinin, Brezilya merkezli ve Latin Amerika’da türünün en büyüğü olan dijital bir banka olan Nubank’ın 1 milyar dolarlık hissesini satın aldığı ortaya çıktı.

Nubank, geleneksel bankacılık sisteminin kurallarının dışında faaliyet gösteren bir banka türü olan neobank olarak adlandırılan bir bankadır. Dijital bankanın yatırım birimi NuInvest, kullanıcıların bir Bitcoin borsasında işlem gören fona (ETF) para koymalarına izin veriyor, ki Berkshire’ın liderlerinin çok az sevgi gösterdiği bir finansal alana dokunuyor.

Berkshire’ın başkanı ve CEO’su geçmişte kripto para birimini “fare zehri” ve “benzersiz bir değeri olmayan” verimsiz bir varlık olarak adlandırmaktan kaçınmadı.

Warren Buffett’tan Nubank’a 1 milyar dolarlık yatırım

Buffett’in uzun zamandır ortağı ve Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı olan Charlie Munger, kripto para birimi hakkındaki güçlü görüşlerini dile getirmekten de çekinen biri olmadı. Munger kısa süre önce kripto para biriminin “hiç icat edilmemiş olmasını” dilediğini ve hatta herhangi bir kripto tüccarının ailesiyle evlenmesini istemediğini belirtti.

Munger, bir zamanlar “iğrenç ve medeniyetin çıkarlarına aykırı” olarak nitelendirdiği en popüler kripto para birimi olan Bitcoin için özel bir tiksinti duyuyor. Munger, Çin’in ülkede Bitcoin ticaretini yasaklama kararını destekledi ve ABD’yi benzer önlemler almaya çağırdı.

Kripto para birimleri ve kripto piyasası için kişisel küçümsemelerini ifade etseler de, Berkshire Hathaway’in Nubank’a yaptığı son yatırım, holdingin bu pazarda ilk kez cüretkarlığı değil.

Berkshire, şirketin Aralık 2021’de halka açılmasından aylar önce, geçen yaz Nubank’ta 500 milyon dolarlık bir hisse satın almıştı. O sırada Nubank, bunun fintech bankasının şimdiye kadar aldığı en büyük tek yatırım olduğunu açıklamıştı.

Berkshire geçen yıl kripto alanına yatırımlarını artırırken, şirket daha geleneksel finansal varlıklarından bazılarını da düşürdü. Nubank’a 1 milyar dolarlık yatırımı gösteren aynı SEC dosyasında Berkshire, Visa ve Mastercard hisselerinde 3 milyar doları aştığını açıkladı.

Buffett ve Munger, kripto para birimine karşı kişisel bir hoşnutsuzluk duyabilirken, Nubank gibi dijital finansal hizmet sağlayıcılarında tamamen farklı bir fırsat görüyor olabilir.