• BITCOIN/TL
  1911479,643
  % 1,87
 • ETHEREUM/TL
  103123
  % 1,50
 • RIPPLE/TL
  16.27
  % 9,42
 • BITCOIN CASH/TL
  12324.34,125
  % 7,70
 • LITECOIN/TL
  2288.28
  % 1,76
 • COSMOS HUB/TL
  203.4
  % 3,78
 • CARDANO/TL
  13.62
  % 3,96
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,23

Ukrayna’ya Kripto Bağışları Rekor Seviyeye Ulaştı!

Ukrayna’ya Kripto Bağışları Rekor Seviyeye Ulaştı!

Doğu komşusu tarafından işgal edilen ve finansal ağlarında önemli aksamalara neden olan Ukrayna ve yetkilileri, kripto para birimlerinde bağış aradı. Topluluk ve diğer insanlar, sağlanan adreslere 13 milyon dolardan fazla dijital varlığın gönderildiğini belirten raporlarla hızlı bir şekilde yanıt verdi.

İki eski Sovyet devleti arasında haftalarca artan gerilimin ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin birkaç gün önce bazı ayrılıkçıları kurtarmak istediğini iddia ederek Ukrayna’ya karşı “özel bir askeri operasyon” başlattı.

Ayrıca başlangıçta ordusunun Ukrayna’yı işgal etmeyeceğini veya Kiev’e doğru gitmeyeceğini iddia etse de, önümüzdeki birkaç gün içinde tam olarak bu oldu. Bu nedenle, ülkenin başkenti şu anda hayatta kalmak için savaşıyor ve vatandaşları ya sığınaklarda saklanıyor ya da kaçmaya çalışıyor.

Ukrayna Kriptoda Yardım İstiyor

Şu anda ülkede düzenli yaşamın olmadığını söylemek yanlış olmaz. Kaçmaya çalışırken, sayısız vatandaş para çekmek için ATM’lere akın etti, ancak merkez bankası nakit çekimlerini sınırlamak ve elektronik işlemlere el koymak zorunda kaldı.

Bu noktada Ukraynalı kuruluşların kripto para bağışları almaya başladığına dair raporlar ortaya çıkmaya başladı. Kısa bir süre sonra, ülkenin yetkilileri resmi Twitter hesabı aracılığıyla Bitcoin, Ether ve USDT şeklinde daha fazla yardım istedi.

Kripto, Ukrayna’yı Kurtaracak mı?

Her taraftan devam eden dezenformasyonla birlikte, Rusya’da doğmuş olmasına rağmen savaşa açıkça karşı duran Ethereum’dan Vitalik Buterin de dahil olmak üzere birçok kişi bu cüzdanların geçerliliğini sorguladı.

Ancak adreslerin gayri meşru olabileceğine dair uyarısını sildi ve Ukraynalılara yardım etmeyi amaçlayan kripto ile ilgili başka bir organizasyonu destekledi.

TRON’un kurucusu Justin Sun da desteklere dahil oldu ve Tether’de 200.000 dolarlık bir bağışı duyurmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Blockchain analitik şirketi Elliptic’in en son tahminlerine göre, Ukrayna hükümeti, STK’lar ve gönüllü gruplar son birkaç gün içinde yaklaşık 14 milyon dolar değerinde kripto para aldı.

Şirket, medyan bağışın 95 dolar olduğunu söyledi, ancak yakın zamanda bildirildiği gibi, anonim bir varlık 3 milyon dolar değerinde BTC gönderdi.