• BITCOIN/TL
  2128623,163
  % 0,25
 • ETHEREUM/TL
  115340
  % -0,78
 • RIPPLE/TL
  16.07
  % -0,39
 • BITCOIN CASH/TL
  12764.73,359
  % -0,49
 • LITECOIN/TL
  2442.7
  % 1,38
 • COSMOS HUB/TL
  224.89
  % -0,26
 • CARDANO/TL
  12.62
  % -0,11
 • TETHER/TL
  32.84
  % 0,98

Ukrayna Kriptoyu Yasal Hale Getirmeye Hazırlanıyor

Ukrayna Kriptoyu Yasal Hale Getirmeye Hazırlanıyor

Bir ay önce Ukrayna parlamentosu, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin düzenlenmesi ve yönetimi için bir çerçeve hazırlayarak kripto para birimini yasallaştırmak için bir yasa tasarısı geçirdi. Bugün ülkenin başkanı Volodymyr Zelensky, düzenlenmiş bir kripto pazarını işletmesi için yasal bir çerçeve oluşturan “Sanal Varlıklar Üzerine” adlı yasayı imzaladı.

Cointelegraph, Coindesk ve diğer dijital varlık odaklı satış noktalarından gelen raporlara göre, kripto borsaları ve dijital varlıkları yöneten firmalar artık Ukrayna’da yasal olarak faaliyet gösterebilmek için hükümete kaydolmak zorunda kalacak ve bankaların kripto firmaları için hesap açmasına izin verilecek.

Yatırımcılar, Rusya-Ukrayna Krizi Sonrası Kripto Fonlarına Yöneldi

Küresel yatırımcılar, birçoğunun Rusya-Ukrayna çatışmasının etkilerine dayanabileceğine inandığı bir sektöre maruz kalmaya çalıştıkları için kripto para fonları ve şirketlerindeki hisselerini artırıyor. Araştırma şirketi Fundstrat, müşterilerine verdiği son notta, risk sermayesi (VC) alıcılarının Şubat ayının son üç haftasında kripto alanına 4 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi. Veriler, VC'lerin geçen hafta sektördeki yeni kurulan şirketlere 400 milyon dolar daha akıttığını gösterdi. VC yatırımı, geniş haftalık girişlerle tutarlıdır. Fundstrat verilerine göre, yılın başından

İlgili İçerik

Yasanın ayrıca Ukrayna Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna ülkenin dijital varlıklarla ilgili politikalarını belirleme, kripto ile uğraşan işletmelere lisans verme ve finansal bir düzenleyici olarak hareket etme yetkisi verdiği bildiriliyor.

Aslında Ukrayna parlamentosu daha önce Eylül ayında kripto para birimini yasallaştıran bir yasayı kabul etmişti, ancak Başkan Zelensky, ülkenin kriptoyu yönetmek için yeni bir düzenleyici kurum oluşturmayı göze alamayacağını söyleyerek kısa süre sonra tasarıyı veto etmişti.

Ukrayna’dan acil kripto yasası

Ukrayna’da kriptonun zaten popüler olarak kullanıldığını da belirtmek gerekiyor. Blockchain analiz ekibi Chainalysis’e göre, resmi düzenleme olmasa bile Ukraynalılar, Ruslar ve Venezuelalılar (bu sırayla), 2020 sonbaharında dijital para birimlerinin perakende yatırımcıları arasında yer aldı.

O sırada Chainalysis’in araştırma başkanı Coindesk’e, gerçek teknolojik yerli nüfus ve çalışkan ​​ortam da dahil olmak üzere birkaç eğilimin Ukrayna’nın zirveye yükselmesini sağladığını söyledi. Coindesk ayrıca, Doğu Avrupa’da diğer bölgelere göre daha fazla siber suç faaliyeti olduğunu ve bu durumun bu kadar çok ticaret hacmini artırmada rol oynadığını da kaydetti.

Rusya’nın ülkeyi işgal etmesi ve askerleri ve sivilleri öldürmeye başlamasından bu yana geçen haftalarda Ukrayna’nın en az 100 milyon dolarlık kripto bağışı alması ve tahminen üç milyon insanın ülkeyi terk etmesine yol açmasıyla yeni yasa yeni bir aciliyet kazandı.

Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle, Ukrayna’nın ilk kripto borsası Kuna, artık ülkenin bağışları doğrudan kripto dostu tedarikçilerle harcamasına yardım etmekle sınırlı kalmayacak, kriptoyu çok ihtiyaç duyulan fiat birimlere de dönüştürecek.