• BITCOIN/TL
  2040642,654
  % 3,06
 • ETHEREUM/TL
  98789
  % 1,29
 • RIPPLE/TL
  16.15
  % 1,05
 • BITCOIN CASH/TL
  15512.7,162
  % 2,67
 • LITECOIN/TL
  2616.48
  % 2,13
 • COSMOS HUB/TL
  264.59
  % 0,92
 • CARDANO/TL
  14.54
  % 0,82
 • TETHER/TL
  32.46
  % -0,08

Tezos (XTZ)

Tezos (XTZ)

Tezos, 2014 senesinde Arthur Breitman ve yakın arkadaşı Kathleen Breitman liderliğinde bir grup tarafından piyasaya sürülmüştür. 2017 senesinde ortaya koymuş oldukları bir kampanya çerçevesinde Bitcoin ve Ethereum şeklinde 232 milyon dolar olarak bir fon elde ettiler. Toplanmış olan fon İsviçre merkezli olarak Tezos Vakfı çerçevesinde yönetilmektedir. Vakıf daha sonraki zamanlarda, Tezos Token yatırımcılarının yönetimde güçlenmiş olan ilginin artması ile birlikte karar çerçevesinde kendisini çekmeyi hedeflemektedir.

Tezos, bir dijital toplum oluşturarak kendini yönetmekte olan merkeziyetsiz blockchain kurmayı hedeflemektedir. Ortak maksatları ve ilgileri noktasında bir arada bulunmakta olan bu dijital birliktelik Tezos (XTZ) ile ortak karar vermek suretiyle platformu daha iyi noktalara getirmeyi hedeflemektedir.

Tezos Faydaları

Tezos, en büyük sanal paralar içerisinde 2. Sırada bulunmakta olan Ethereum örneğinde olduğu gibi akıllı sözleşme platformu olarak işlem görmektedir. Ethereum tarafından kullanılmakta olan akıllı sözleşme sisteminden farklı bir şekilde platformda değişiklik olabilmesine müsaade edilmektedir. Bununla zaman içerisinde ortaya çıkabilecek sorunlar ğkısa zaman içerisinde çözülmektedir.

Tezos olarak gerekli olan geliştirmeler, tasarımcılar tarafından sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. Platformda istenilen bir değişikliğin olması durumunda geliştiricileri dijital topluluğuna talebini sunmaktadır. Bu talebe onay vererek destekleyen Tezos toplumu Tezos (XTZ) token kullanılmasıyla birlikte ödeme sunmaktadır. Böylece yapılması düşünülen gelişim toplumun tensiplerine sunulan ve en yüksek desteği alması muhtemel olan konu gerçekleştirilmektedir. Yazılım geliştiricilerin kazanmış oldukları Tezos ödülü ile birlikte geliştirme işi noktasında da belirli bir miktar ücret verilmesine ve teşvik edilmesine sebep olmaktadır.