• BITCOIN/TL
  2091831,560
  % -3,83
 • ETHEREUM/TL
  102811
  % -3,10
 • RIPPLE/TL
  17.13
  % -4,04
 • BITCOIN CASH/TL
  15655.87,147
  % -5,17
 • LITECOIN/TL
  2723.53
  % -3,48
 • COSMOS HUB/TL
  274.38
  % -4,73
 • CARDANO/TL
  15.51
  % -6,21
 • TETHER/TL
  32.56
  % -0,06

TerraUSD ve Luna’ya Anavatanında Yasak Geldi

TerraUSD ve Luna’ya Anavatanında Yasak Geldi

Güney Koreli yetkililer ve büyük kripto para borsaları, savcılığın davaya bir darbe indirmesiyle, tartışmalı “stabilcoin” TerraUSD ve kız kardeşi Luna’daki fiyat düşüşü fiyaskosu üzerindeki ısıyı artırıyor.

Büyük kripto borsaları, yaklaşık 280.000 Koreli yatırımcının fiyatın ilk haftasında yaklaşık 38 milyar doların bilançolarından silindiğini görmelerine neden olan terraUSD ve luna’nın çöküşü gibi krizlere karşı koymalarına yardımcı olacak ortak bir organ oluşturmayı planlıyor.

TerraUSD ve luna madeni paralarının değeri, geçen yıl Aralık ayında madeni para başına 116 $’lık yüksek bir değere kıyasla, 9 Mayıs’tan sadece 48 saat içinde değerlerinin yüzde 99’unu kaybetti. Madeni paraların her biri artık bir sentin yüzde ikisinden daha az değere sahip ve toplam hasar henüz bilinmiyor.

Güney Kore’deki ilk beş borsa -Bithumb, Upbit, Korbit, Gopax ve Coinone- krize karşı “koordinesiz” tepkileri nedeniyle halktan ve milletvekillerinden eleştiri aldıktan sonra Pazar günü sorunlu madeni paraları listeden çıkardı.

Bithumb ve Gopax, 10 Mayıs’ta kripto paraların ticaretini durdurdu, ancak diğerleri günler veya haftalar sonra tokenleri listeden çıkardı ve yatırımcılar arasında kafa karışıklığına neden oldu.

Ancak borsalar, Cumartesi günü piyasaya sürülen Terraform Labs CEO’su Do Kwon tarafından oluşturulan sorunlu paraların yenilenmiş versiyonu olan Terra 2.0 ve Luna2’yi listelemeyi reddederek koordineli bir yanıt verdi.

Terra 2.0 ve Luna2 Kore’de listelenmedi

Bu arada, bir JTBC raporu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, savcıların kripto çöküşü ve dolandırıcılık ve Ponzi şeması suçlamalarının Kwon aleyhine açılıp açılmayacağı konusunda resmi olarak bir soruşturma başlattıklarını söyledi.

Seul Güney Bölge Savcılığı bünyesinde yakın zamanda yeniden canlandırılan özel finansal ve menkul kıymetler suç soruşturma ekibi, 2019 yılında orijinal terraUSD ve luna geliştiricilerinden biri olan Terraform Labs’ın eski bir çalışanını aradı ve firma içinde hurdaya çağıran sesler olduğunu itiraf etti.

İsimsiz çalışanın savcılara söylediğine göre kripto paralar, yatırımcılara yüksek faiz oranı sağlayan, ancak sürdürülebilir bir teminat veya kar modeli olmadan blok zincirinin sonunda çökeceği yönündeki firma içindeki eleştirilere rağmen piyasaya sürüldü.

Stablecoin’ler, değerlerini tamamen rezervlerle desteklenmekten elde edecek şekilde tasarlanmıştır, ancak terraUSD nakit veya hazine gibi diğer geleneksel varlıklarla desteklenmez. Sözde algoritmik stabilcoin olarak finansal mühendislik yoluyla 1 dolarlık bir sabit tutar.

Resmi belgelere göre şimdiye kadar Terraform Labs’ın iki sorunlu tokenine yatırım yapan 81 Güney Koreli yatırımcı, Kwon ve şirketin kurucu ortağı Daniel Shin’e toplam 8.1 milyar won (6,4 milyon $) tazminat davası açtı.