• BITCOIN/TL
  2186751,159
  % -2,96
 • ETHEREUM/TL
  123469
  % -2,65
 • RIPPLE/TL
  17
  % -1,56
 • BITCOIN CASH/TL
  14947.22,409
  % -7,06
 • LITECOIN/TL
  2662.82
  % -3,15
 • COSMOS HUB/TL
  275.17
  % -0,75
 • CARDANO/TL
  14.65
  % -2,93
 • TETHER/TL
  32.16
  % -0,03

Bir Ülke Daha Bitcoin ve Kripto Ödemelerini Yasaklıyor

Bir Ülke Daha Bitcoin ve Kripto Ödemelerini Yasaklıyor

Tayland’ın mali düzenleyicisi, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi dijital varlıkların bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasaklıyor. Ancak hükümet kripto ticaretini tamamen yasaklamıyor.

Bitcoin ve diğer kriptolarla ilgili yeni Tayland kuralları, kriptonun nakit para yerine alternatif ödeme olarak kullanılmasını engelliyor. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yasağın finansal istikrara yönelik risklerin yanı sıra kara para aklama konusundaki endişelerden kaynaklandığını söyledi.

Ethereum’a Yatırım Yapacaklar Dikkat: Piyasalarda ETH Kalmadı!

Ethereum, piyasada yakın bir fiyat dalgasına işaret eden başka bir yükseliş göstergesi yazdırıyor. IntoTheBlock tarafından zincir üstü verilere göre, Ethereum piyasası 2022'de en büyük tek günlük döviz çıkışını kaydetti. Pazar ve zincir üstü analiz aracı IntoTheBlock, inanılmaz fenomeni ortaya çıkardı. Son 72 saat içinde, büyük merkezi borsalardan 180.000'den fazla ETH çekildi. Ortalama 2.750 dolarlık bir fiyatla, ETH çekimleri şu anda 490 milyon doların üzerinde bir değere sahip. [ilgiliMakale

İlgili İçerik

Tayland kriptoyu yasakladı: Blockchain faydalarını göz ardı etmiyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yapılan hareket, Bitcoin dahil tüm kripto para birimi için geçerli olacak. Tüketicilerin artık dijital para birimleriyle mal veya hizmet satın almasına izin verilmeyecek.

Barron’un Tayca’dan İngilizce’ye çevirdiği bir açıklamada Taylandlı SEC, yetkililerin “blok zinciri gibi dijital varlıkların arkasındaki çeşitli teknolojilerin faydalarını gördüğünü” açıkça belirtti. Düzenleyici, Tayland’ın dijital varlıklar konusundaki daha geniş duruşuna uygun olarak kripto teknolojilerinin kullanımını desteklemek istediğini söylüyor.

Tayland, merkez bankası tarafından desteklenen bir dijital para birimi geliştiren ilk ülkelerden biriydi. Tayland, kendisini evi olarak gören kripto kullanıcılarının sayısı açısından dünya çapında ülkeler arasında 14. sırada yer aldı. Duyuruya rağmen Bitcoin fiyatları dalgalanma yaşamadı.

Dijital varlık ödeme operatörlerine, hizmetleri durdurmak için Nisan ayı sonuna kadar bir ödemesiz süre verilecek. Varlıkların yatırım amaçlı alım satımına devam edilmesine izin verilecektir.

Dijital varlıklar Tayland’da büyük bir ilgi görüyor ve ödeme olarak kullanımları yaygınlaşıyor. Büyük bir perakende şirketi olan Mall Group, geçtiğimiz Aralık ayında alışveriş merkezlerine dijital varlık ödeme cihazları kurmaya başladı.

CP grubu olarak bilinen Charoen Pokphand Group bünyesindeki bir emlak şirketi, dijital varlıklarla satın alınabilen evler satıyor.

Alman pazar istihbarat şirketi Statista tarafından yapılan bir ankete göre, Tayland’da insanların %31’i dijital varlıklara sahip. Bu pay, Nijerya’dan sonra 56 ülke arasında ikinci büyük.

Tayland’ın kripto yasağı, Bitcoin’in ilkelerine bir darbe olsa da, ülkenin dijital varlık ayak izi mutlak anlamda küçük. Bitcoin, Ether ve diğer dijital varlıkların ödeme için kullanılmasına ilişkin yasağın 1,9 trilyon dolarlık küresel kripto pazarını etkilemesi pek olası değil.