• BITCOIN/TL
  1911207,181
  % 1,62
 • ETHEREUM/TL
  103309
  % 1,26
 • RIPPLE/TL
  15.85
  % 6,50
 • BITCOIN CASH/TL
  12368.07,486
  % 7,99
 • LITECOIN/TL
  2303.2
  % 2,99
 • COSMOS HUB/TL
  202.6
  % 3,26
 • CARDANO/TL
  13.63
  % 2,92
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,17

Kripto Yatırımcıları, Stake ile Paralarını Korumaya Çalışıyor

Kripto Yatırımcıları, Stake ile Paralarını Korumaya Çalışıyor

ABD Hazine Departmanı tarafından kripto şirketlerinin işlem raporlamasına ilişkin son kılavuz, dijital varlık dünyasının en az anlaşılan ancak en sıcak köşelerinden biri olan stake etme konusuna biraz ışık tutuyor.

Hazine Cuma günü yaptığı açıklamada, “stake”lerin, çeşitli blok zinciri ağlarında yeni bloklar oluşturan işlemleri sipariş etmeye yardımcı olmak için tokenlerini kullanan yatırımcılardan ziyade brokerleri daha fazla hedefleyen gelecek kurallardan kurtulacağını belirtti. Bu, özellikle madeni para fiyatlarındaki son düşüşün ortasında sığınacak bir yer arayan kripto yatırımcıları için iyi bir haber.

Stake ile kripto para korumak mümkün mü?

Staking, çeşitli yeni madeni paraların ve blok zincirlerin, yeni madeni paralar şeklinde yıllık getiriler vaat ederek doğrulayıcılar için rekabet ettiği kriptonun teşvik temelli yönü nedeniyle patlıyor. Ödüller o kadar kazançlı oldu ki, kripto araştırmacısı Messari ve Staking Rewards’a göre, aralarında Solana, Binance Smart Chain ve Cardano’nun da bulunduğu birçok zincirde yayınlanan tüm tokenlerin %70’inden fazlası geçen yılın sonlarında stake edildi.

Stake seçenekleri çoğaldıkça ve vaat edilen getiriler üç haneli rakamlara ulaştıkça, eğilim daha da güçlendi. Kripto borsası Kraken’in bir birimi olan staking sağlayıcısı Stake’e göre, dördüncü çeyrekte, kabaca 2 trilyon dolarlık kripto evrenini oluşturan tüm madeni paraların %7,7’si stake edildi.

Kripto varlıklarından getiri elde etmenin farklı yollarından staking, genellikle verim çiftçiliği gibi diğer bazı DeFi stratejilerinden daha az riskli olarak görülüyor. Bununla birlikte, göz kamaştırıcı ödüller sunan yeni blok zincirleri, genellikle yeterli işlem hacmini çekememe ve ödüllendirilen madeni paraları değersiz hale getirme riski altındadır. Yeni protokollerin son saldırıları, yeni başlayan zincirlerin çoğuna yatırım yapmanın getirdiği riskleri gösteriyor.

Yine de, kriptolarını uzun vadede elinde tutan birçok sofistike kripto yatırımcısı, getiri elde etmek ve kripto enflasyonunu yenmek için fonlarını stake etmeye akıtıyor. Proof-of-stake blok zincirlerinde, madeni para depoları, ağların işlem sipariş etmesine yardımcı olur ve bu depolar, karşılığında ağın ürettiği yeni madeni paralar kazanır. Bahis yapmayanlar, enflasyona benzer bu yeni madeni para ihracını kaybediyor.

Avalanche gibi bazı blok zincirleri, genellikle bir süreliğine satmalarına izin verilmeyen jetonları elinde tutan risk sermayedarlarının da stake etmesine izin verir.