• BITCOIN/TL
  2185495,500
  % -0,44
 • ETHEREUM/TL
  113920
  % -1,46
 • RIPPLE/TL
  20.74
  % 5,52
 • BITCOIN CASH/TL
  12218.46,291
  % -2,87
 • LITECOIN/TL
  2414.72
  % 1,51
 • COSMOS HUB/TL
  206.61
  % -0,02
 • CARDANO/TL
  13.78
  % -1,25
 • TETHER/TL
  32.87
  % -0,10

29 Yaşındaki Bu Adam Milyar Dolarlık Kripto Pazarına Yön Veriyor

29 Yaşındaki Bu Adam Milyar Dolarlık Kripto Pazarına Yön Veriyor

Sam Bankman-Fried, bu hafta bir takım elbise giyip kravat taktı ve ABD Senatörleri önünde bir duruşma için tercih ettiği kapüşonlu ve koyu renkli tişörtünü terk etti. Milletvekilleri, kripto para borsası platformu FTX’in kurucu ortağı ve CEO’su olarak dijital varlıkların düzenlenmesini görüşmek üzere 9 Şubat Çarşamba günü 29 yaşındaki multi-milyarderi çağırdı.

Kuruluşundan üç yıldan kısa bir süre sonra şirket, dev Coinbase ve Binance’e yakınlaştıran bir sermaye ile 32 milyar ABD Doları değerindeydi.

Geceleri dört saat uyuyan ve kripto paranın halka açık yüzü haline gelen Bankman-Fried’in kişisel servetinin, Forbes dergisi tarafından yaklaşık 25 milyar ABD doları olduğu tahmin ediliyor ve bu, gezegendeki en zengin 70 kişi arasına yerleştiriyor.

Genç patron AFP’ye duruşma hakkında “Oldukça iki taraflıydı. Birçok senatör, alan hakkında daha fazla bilgi edinmek ve daha fazla federal gözetimin nasıl olabileceğini öğrenmekle gerçekten ilgileniyor.” dedi.

Sam Bankman-Fried kimdir?

Stanford Hukuk Fakültesi profesörlerinin oğlu ve seçkin Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) mezun olan Bankman-Fried, 2017’de kripto para birimlerine geçmeden önce Wall Street’te komisyoncu olarak çalıştı.

İnsanların kripto para alıp satabilecekleri çevrim içi platformlar arasında fiyatta büyük farklılıklar gözlemledi ve dijital varlıkları çok yüksek frekansta alıp satarak boşluklardan yararlandı.

2018’de Amerikan ve Japon borsaları arasındaki fiyat farkının yüzde 5 ila yüzde 25 olduğunu ve bunun sadece varlıkları bir platformdan diğerine taşıyarak para kazanabileceği anlamına geldiğini söyledi. “Japonya’dan gelen kripto için muazzam bir talep vardı ve neredeyse o kadar fazla likidite sağlayıcısı yoktu” diye ekledi.

Genç girişimci bir kripto para yatırım fonu olan Alameda Research’ü kurdu, Hong Kong’a taşındı ve ardından şu anda platformun baş teknoloji sorumlusu olan Gary Wang ile FTX’i başlattı.

Bankman-Fried şu anda vergilerin neredeyse sıfır olduğu Bahamalar’da yaşıyor ve platformun merkezi de Karayipler’de. Yer seçimini, “kripto para birimleri ve kripto para borsaları için kapsamlı bir lisans rejimine sahip birkaç ülkeden biri” olduğu gerçeğiyle savunuyor.