• BITCOIN/TL
  2068621,152
  % 5,60
 • ETHEREUM/TL
  99558
  % 4,10
 • RIPPLE/TL
  16.27
  % 4,98
 • BITCOIN CASH/TL
  15722.83,393
  % 7,19
 • LITECOIN/TL
  2654.2
  % 5,93
 • COSMOS HUB/TL
  267.04
  % 4,50
 • CARDANO/TL
  14.78
  % 5,03
 • TETHER/TL
  32.51
  % 0,00

Oyun Şirketleri NFT Dünyasına Hızla Giriş Yapıyor

Oyun Şirketleri NFT Dünyasına Hızla Giriş Yapıyor

Fransız şirket Ubisoft’un blockchain girişimine başkanlık eden Ubisoft başkan yardımcısı Nicolas Pouard, Ubisoft’un ilk partide sadece 3.000 NFT basmasına rağmen, şimdiye kadar 10.000 dijital cüzdan -insanların kripto varlıklarını saklamalarına izin veren araçlar- Quartz platformuna bağlı olduğunu söyledi. Bu, gelecekte daha fazla NFT için bir iştah olduğu anlamına geliyor.

Pouard, Ubisoft’un nihayetinde gelecekteki NFT’lerin satışlarında bir kesinti yapmayı planladığını da sözlerine ekledi. “Sadece bir oyuna odaklanan bir iş modelinden, her oyuncunun paydaş olabileceği bir ekosisteme odaklanan bir iş modeline geçiyoruz.” dedi.

Oyun şirketlerinin NFT’leri yok satıyor

Take-Two tarafından satın alınması planlanan Zynga, Kasım ayında bir oyun endüstrisi emektarı olan Matt Wolf’u bir kripto girişimine liderlik etmesi için işe aldı. Wolf, amacın blok zincirinde yeni oyunlar yaratarak oyuncuların NFT’leri edinmelerini, sahip olmalarını ve satmalarını kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

NFT’lerin Zynga oyunları arasında aktarılıp aktarılamayacağı da dahil olmak üzere, çabanın nasıl işleyeceği hakkında birkaç ayrıntı verdi.

Diğer oyun şirketleri, kriptonun kullanıcılar için nasıl yeni zenginlikler üretebileceğini tekrarlayarak NFT’lere girdi. Bu ay, Square Enix’in başkanı Yosuke Matsuda, açık bir mektupta blockchain oyunları yaratmanın oyuncuların para kazanmasına izin vereceğini yazdı. Bunun şirket için önemli bir stratejik tema olacağını söyledi.

Ancak oyun stüdyolarından gelen NFT duyurularının sayısı arttıkça, oyuncular giderek daha fazla sinirlendi. Kullanıcılar Sega Sammy’nin kripto planlarına isyan ettikten sonra, yöneticilerinden biri geçen ayki yönetim toplantısında, “Basit para kazanma olarak algılanıyorsa, devam etmeme kararı almak isterim.” dedi, ancak Sega’nın NFT çabaları hala devam ediyor.

Diğer oyun şirketleri kriptoya karşı çıktı. Microsoft Xbox başkanı Phil Spencer, Kasım ayında Axios’a verdiği demeçte, NFT’ler aracılığıyla para kazanmaya odaklanan bazı oyunların sömürü olduğunu ve Xbox mağazasına koymaktan kaçınacağını söyledi.