• BITCOIN/TL
  2160004,668
  % 0,07
 • ETHEREUM/TL
  105713
  % 2,35
 • RIPPLE/TL
  17.75
  % -0,40
 • BITCOIN CASH/TL
  16400.25,304
  % -1,36
 • LITECOIN/TL
  2835.03
  % 2,70
 • COSMOS HUB/TL
  287.13
  % 0,72
 • CARDANO/TL
  16.19
  % -3,98
 • TETHER/TL
  32.51
  % -0,28

Mozilla Kripto Bağışlarında Geri Adım Attı

Mozilla Kripto Bağışlarında Geri Adım Attı

Mozilla Vakfı, geçen hafta kripto para bağışlarını kabul edeceğini açıkladıktan sonra, bir Mozilla kurucusunun ve diğer birçok kişinin eleştirel yorumlarını takiben özelliği askıya aldı.

Şirket, “Bugünden itibaren kripto bağışlarıyla ilgili mevcut politikamızın iklim hedeflerimize uyup uymadığını ve nasıl uyuştuğunu gözden geçiriyoruz.” dedi.

Mozilla, yeni politikayı şakacı bir tweet ile duyurdu ve “Dogecoin ile uğraşan” veya “Bitcoin ve Ethereum sahibi olan” kişilerin kriptolarını doğrudan vakfa bağışlayabileceğini söyledi.

Bu, Mozilla’nın kurucu ortağı Jamie Zawinski’den gelen yakıcı bir yanıtla karşılandı. “Projeye dahil olan herkes, gezegeni yakan Ponzi dolandırıcılarıyla ortak olma kararından ölesiye utanmalı.” dedi ve Firefox’a güç veren Gecko motorunun tasarımcısı Peter Linss araya girerek Mozilla’ya “Bundan daha iyi olman gerekiyordu.” dedi.

Mozilla kripto bağış özelliği iptal edildi

Mozilla ise yeni bir tweette yorumların kripto para biriminin çevresel etkisi hakkında önemli bir tartışmaya yol açtığını söyleyerek fikre destek verdi. “Merkezi olmayan web teknolojisi, keşfetmemiz için önemli bir alan olmaya devam ediyor, ancak kripto bağışlarını kabul etmeye başladığımızdan beri çok şey değişti.” diye ekledi.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, karmaşık matematik problemleri çözülerek yaratılır ve tasarım gereği zamanla “madencilik” yapmak zorlaşır. Ayrıca enerji tüketen bir kamu defterinde de saklanmaları gerekir. Sonuç olarak Bitcoin birçok ülkeden daha fazla enerji kullanır ve bunun çoğu kömür gibi kirli kaynaklardan gelir.

Geçen yıl Tesla, elektrikli otomobilleri için Bitcoin ödemesini kabul edeceğini ve hatta süreci kolaylaştırmak için 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın alacağını duyurdu. Bununla birlikte birçok kişi, bir EV’nin çevresel faydalarının, tek bir Bitcoin madenciliği için gereken şaşırtıcı miktarda elektrik nedeniyle büyük ölçüde azaltılabileceğine dikkat çekti.