• BITCOIN/TL
  2029528,100
  % 1,42
 • ETHEREUM/TL
  98270
  % -0,07
 • RIPPLE/TL
  16.09
  % -0,63
 • BITCOIN CASH/TL
  15439.62,739
  % 1,37
 • LITECOIN/TL
  2596.63
  % 0,19
 • COSMOS HUB/TL
  263.32
  % -1,29
 • CARDANO/TL
  14.45
  % -1,32
 • TETHER/TL
  32.5
  % 0,07

Meta, Kripto Para Girişimi Diem’i İptal Ediyor

Meta, Kripto Para Girişimi Diem’i İptal Ediyor

Mark Zuckerberg’in tartışmalı kripto para birimi girişimi, Federal Rezerv’in direnişinin ortasında suya düştü. Son rapora göre Meta kripto varlıklarını tamamen satmak istiyor.

Eskiden “Libra” olarak bilinen ve Facebook ve Instagram’ın ana şirketi tarafından desteklenen bir kripto projesi olan Diem Association, ABD dolarına sabitlenmiş olan bir stabilcoin çıkarmayı planladı. Stabilcoinlerin destekçileri, Bitcoin veya Ethereum fiyat oynaklığı olmadan kripto para birimlerinin sorunsuz işlem hızlarını sunarak küresel finansı dönüştürme potansiyeline sahip olduklarını söylüyorlar.

Meta Diem’den desteğini çekiyor

Ancak Meta ve ortakları 2019’da bir stabilcoin için planlarını açıkladıkları andan itibaren, fikir, skandalla boğuşan şirketin küresel finansal sistemin bir kısmını kontrol etmesine izin verme konusundaki endişelerini dile getiren düzenleyicilerin direnişiyle karşılaştı. Zuckerberg, projeyi bir Kongre oturumunda savundu.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, senatörlerin muhalefetine rağmen, stabilcoini çıkarmayı planlayan bir fintech bankası olan Silvergate Capital, 2021’de Federal Rezerv’in direnişiyle karşılaşana kadar planlarını ilerletti.

Rapora göre birkaç tur görüşmenin ardından Fed yetkilileri, 2021 yazında Silvergate’e merkez bankasının Diem projesinin ilerlemesine izin vereceğini garanti edemediğini söyledi. Bloomberg, Silvergate’in daha sonra stablecoin ihraç etmenin hiçbir yolunun kalmadığını bildirdi.

Meta şu anda Diem’deki kabaca üçte bir hissesini satmayı araştırıyor. Diem’deki diğer ortaklar arasında Meta’ya ek olarak risk sermayesi şirketleri Andressen Horowitz ve Union Square Ventures ile Uber, Shopify ve Singapur devlet fonu Temasek yer alıyor.

Kasım ayında ABD Hazinesi tarafından Fed, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun katkılarıyla yayınlanan bir rapor, Kongre’yi stablecoin ihraççılarını çökertmeye çağırdı.

Ajanslar, stablecoin’lerin “istikrarsızlaştırıcı koşular, ödeme sistemindeki kesintiler ve ekonomik gücün dağılması” gibi riskler oluşturabileceğinden, stablecoin çıkaran herhangi bir kuruluşun bir banka gibi düzenlenmesi gerektiğini söyledi.