• BITCOIN/TL
  2064354,190
  % 5,57
 • ETHEREUM/TL
  99592
  % 3,47
 • RIPPLE/TL
  16.26
  % 3,81
 • BITCOIN CASH/TL
  15560.91,102
  % 5,91
 • LITECOIN/TL
  2647.1
  % 5,50
 • COSMOS HUB/TL
  267.3
  % 3,88
 • CARDANO/TL
  14.74
  % 5,11
 • TETHER/TL
  32.53
  % 0,12

Malezya’dan Kriptonun Yasallaşması İçin Kritik Öneri

Malezya’dan Kriptonun Yasallaşması İçin Kritik Öneri

Malezya İletişim ve Multimedya Bakanlığı, kripto para birimi gibi dijital para birimlerinin, para biriminin aktif kullanıcıları olan genç nesle, özellikle de takas edilemeyen belirteçler (NFT’ler) ticaret platformlarında yardımcı olmak için yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesini önerdi.

İletişim ve Multimedya Bakan Yardımcısı Datuk Zahidi Zainul Abidin, bakanlığın, finansın geleceği olduğu için gençlerin dijital para birimlerine katılımını artırmanın yollarını arayacağını söyledi.

“Bütün bunlar Bank Negara Malaysia ve Menkul Kıymetler Komisyonu’nun yetkisi altında. Hükümetin gençlerin kripto para alımını artırabilmemiz için buna izin vereceğini ve yasallaştıracağını umuyoruz” dedi.

Zahidi, 21 Mart Pazartesi günü Dewan Rakyat’ta, Syed Ibrahim Syed Noh hükümetin, özellikle genç nesil arasında daha popüler hale gelen NFT platformlarında ticaret konusundaki standı hakkındaki ek bir sorusuna yanıt olarak bunu söyledi.

Malezya’nın kripto tutumu

Malezya’da kripto para madenciliği için elektrik hırsızlığı hızla büyüyen bir sorundur. Ancak ulusal kamu kuruluşunun, uygulamayı nasıl engelleyeceği konusunda bazı fikirleri var.

Tenaga National Bhd.’nin Lideri yaptığı açıklamada, elektrik hırsızlığını engellemek amacıyla Bitcoin madenciliği operatörleri için özel bir tarife önerdiğini söyledi. Ayrıca, Enerji Komisyonunun Bitcoin madenciliği operatörlerini yasal bir elektrik arzı için başvurmaya teşvik etmesini önerdi.

En büyük hissedarı olarak Malezya devlet varlık fonu Khazanah Nasional Bhd.’yi içeren Tenaga, yasa dışı olarak kripto para madenciliği yapmak için artan sayıda elektriğin kullanıldığını görüyor ve bu sayının artmaya devam etmesini bekliyor.

Malezya’da kripto madenciliği yasa dışı değil. Ancak bazı madenciler, örneğin sayaç kurulumunu kurcalayarak veya sayacı atlayarak ve yasa dışı bir bağlantı kurarak elektriği çalar. Tenaga’ya göre, yasa dışı Bitcoin madenciliği operatörlerini içeren elektrik hırsızlığı vakaları 2021’de 7.209’a kadar yükseldi.