• BITCOIN/TL
  2004002,120
  % -2,11
 • ETHEREUM/TL
  97722
  % -1,99
 • RIPPLE/TL
  15.92
  % -0,82
 • BITCOIN CASH/TL
  15691.84,130
  % 2,34
 • LITECOIN/TL
  2670.65
  % 4,72
 • COSMOS HUB/TL
  262.54
  % -0,50
 • CARDANO/TL
  14.49
  % -1,97
 • TETHER/TL
  32.56
  % 0,06

MAKER ( MKR)

MAKER ( MKR)

Maker, Rune Christense tarafından 2017 senesine Ethereum blockchain sisteminde ERC-20 altyapısına sahip olarak piyasalarda yerini aldı. Maker, DeFi projesinde yer alır.

DAI stabil koin bünyesinde işlem gören kripto para birimi olarak yer alır. MKR, dolar endeksli DAI tokenin fiyatının stabilize edebilip desteklemesi için kullanılan bir akıllı sözleşme platformu olarak piyasalarda yeri alıyor. Bu platformda iki farklı kripto para birimi yer almaktadır, bunlardan ilki Maker, ikincisi DAI’dır. DAI kipto para birimi stabil bir koindir.

Maker’in Çalışma Sistemi

Maker platformun da en göze çarpan özellik, kullanıcılarının fikir ve oylarına önem vermesidir. Bu platformunda yapılacak olan yeni bir güncelleme, değişim ve geliştirme için cüzdanında Maker bulunan kullanıcının  oylarına göre hareket ediyor.

Maker ekosisteminde bir değişiklik talepleri kullanıcıların cüzdanında bulunan Maker bakiyeleriyle diğer Maker sahibi olan kullanıcılardan oy almak için çaba harcarlar. Yapılan oylama sonucunda o değişiklik ya gerçekleştirilir ya da gerçekleştirmez.

Maker sahibi olan kullanıcıların sistem üzerinde daha güvenli ve adil oylama yapabilmeleri için çalışmalarıma devam etmektedir.  Maker kullanıcılarının bakiyesi ile sahip oldukları oy verme haklarını bir vekile devredebilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Maker kullanıcıların güvenli bir şekilde oy verme işlemleri için yalnızca soğuk cüzdanlarda tutulan bakiyeler dikkate alınması amaçlanmaktadır.

Maker madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değil. Piyasada yer alan bütün Maker kripto para miktarını şirket piyasaya sürmüş.  MKR kripto para birimi şu anda piyasalarda toplan da 1.000.000 Maker’in üzerinde bulunuyor.  Son zamanlar da fiyatların artması da pek çok yatırımcı tarafından dikkat çekmiş durumdadır. Maker en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto paralar arasında ilk 30 içerisinde yer almaktadır.