• BITCOIN/TL
  2078162,649
  % -4,01
 • ETHEREUM/TL
  101911
  % -3,63
 • RIPPLE/TL
  17.04
  % -4,78
 • BITCOIN CASH/TL
  15455.13,445
  % -6,21
 • LITECOIN/TL
  2694.07
  % -4,82
 • COSMOS HUB/TL
  273.29
  % -4,89
 • CARDANO/TL
  15.29
  % -6,10
 • TETHER/TL
  32.51
  % -0,09

Binance Airdrop Dopingi: LUNA 2 Fiyatı %90 Arttı

Binance Airdrop Dopingi: LUNA 2 Fiyatı %90 Arttı

İlk çıkışında başarısız oldu ve yeni tokenin geleceğinin başlamadan bittiğine dair endişelere yol açtı.

Terraform Labs CEO’su, bu hafta sonu “Luna 2.0” olarak adlandırılan yeni jetonunu kullanıcıların sanal cüzdanlarına airdrop ile yatırdığı anda, sahipleri, orijinal yatırımlarından elde edebilecekleri çok az şeyi kurtarmak için çıkışlara koştu.

Yeni kripto paranın değeri anında %80 düşerek yaklaşık 5 dolara düştü ve Luna topluluğunun yönetim tokenine ne kadar az inandığını ortaya koydu. Bu ayın başlarında, artık “Luna Classic” olarak ayrı olarak işlem gören selefi, onu sıfıra gönderen bir ölüm sarmalına girmişti.

Luna 2.0 başarılı olacak mı?

Sahiplere göre, bu ayın çöküşünden önce Luna’yı elinde tutanları, çöküşten sonra satın alanlara göre tercih eden airdrop’un yürütülmesi, sorunlarla gölgelendi.

CoinMarketCap’e göre, Luna 2.0, Cumartesi günü piyasaya çıktığında 17.80$ olan orijinal fiyatından şu anda 6.47$’dan işlem görüyor.

Temel sorunlardan biri, yeni Luna 2.0 jetonunun faydasının şüpheli olması, selefine olan inanç zaten yok edildiğinde gerçek bir sorun. Örneğin, önde gelen kripto borsası Binance, özellikle riskli yatırımlar için “İnovasyon Bölgesinde” parayı listeliyor.

Luna 3.0’a hazır olun

Daha önce Luna, algoritmik stabilcoin TerraUSD’nin ABD dolarına sabitlenmesini destekleyen bir değer deposu olarak hizmet etmişti.

TerraUSD 1 doların üzerinde işlem gördüyse, tüccarlar onları Luna ile değiştirebilir. Luna’nın kardeş tokeninin yeni arzı sonunda döviz kurunu tekrar pariteye itene kadar TerraUSD oluşturulurken bu süreçte yok edilecekti. Bu süreç, TerraUSD bir doların altında işlem gördüğünde de tersine işledi.

Luna’nın bu ayın başlarındaki çöküşü, kripto ekosistemine olan güveni o kadar ciddi şekilde zedeledi ki, daha geniş piyasa kendisini geçen haftaki teknoloji hisselerindeki ralliden ayırdı. Ayrıca stabilcoinler üzerinde düzenleyici bir baskıya ilişkin spekülasyonları da yeniledi.

Artık TerraUSD’nin sabitleyicisi kalıcı olarak terk edildiğinden ve artık Algo stabilcoinin ABD doları paritesini korumak için Luna’ya ihtiyaç duyulmadığından, madeni para tüm varlık nedenini kaybetti.

Daha önce ironik olmayan bir şekilde LUNAtics olarak adlandırılan bazı Luna sahipleri, hard fork’a karşı tartışmıştı. Bunun yerine, hiperenflasyonlu bir arz şenlik ateşinde fiyatı daha da yükselteceğini umarak değersiz madeni paralarının imha edilmesini tercih ettiler.