• BITCOIN/TL
  1915782,425
  % 1,38
 • ETHEREUM/TL
  103400
  % 0,96
 • RIPPLE/TL
  15.95
  % 7,09
 • BITCOIN CASH/TL
  12410,384
  % 7,53
 • LITECOIN/TL
  2300.24
  % 2,01
 • COSMOS HUB/TL
  203.58
  % 3,16
 • CARDANO/TL
  13.68
  % 3,35
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,29

Küresel Düzenleyiciler Kripto Paraları “Evcilleştirmek” İstiyor

Küresel Düzenleyiciler Kripto Paraları “Evcilleştirmek” İstiyor

G20’den üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, düzenleyicilerin hızla gelişen sınır ötesi kripto varlıklar dünyasına geç geldiklerini ancak ilk küresel kurallar çerçevesini aylar içinde bulabileceklerini söyledi.

G20 ekonomilerinden düzenleyiciler, merkez bankaları ve maliye bakanlığı yetkililerini bir araya getiren Finansal İstikrar Kurulu, Bitcoin ve stablecoin gibi kripto varlıklarla ne yapılması gerektiğine bakıyor.

Kripto varlıklar, uluslararası firmalar tarafından alınıp satılsalar bile, şu anda dünya genelinde yasaklardan kuralsızlığa kadar farklı muamele görüyor. Avrupa Birliği, kripto varlık piyasalarındaki katılımcıları yetkilendirmek ve denetlemek için kapsamlı bir standartlar dizisini onaylıyor.

Küresel Düzenleyiciler Kripto Paraları Hedef Aldı

Fransa’nın piyasa gözlemcisi AMF başkanı ve FSB üyesi Robert Ophele, düzenleyicilerin aynı riskleri kapsamak için aynı kuralların “evrensel temel ilkesini” takip ettiğini söyledi. Afore Consulting tarafından düzenlenen bir web seminerine konuşan Ophele, “Bazıları için uluslararası düzenleyici yakınlaşmaya sahip olmamızı bekliyorum; öncelikle sabit paralar ve dijital varlık hizmet sağlayıcıları.” dedi.

Opele, kripto varlıkların henüz finansal istikrar için bir tehdit oluşturmaması nedeniyle düzenleyicilerin gerisinde kaldığını, ancak bunun FSB’nin gündeminin en üst sıralarında yer aldığını söyledi. Ophele, “Önümüzdeki birkaç çeyrekte bu sorunları başarabileceğimizi ve teslim edebileceğimizi düşünüyorum… FSB bu konuda tüm hızıyla çalışıyor” dedi.

FSB’nin bağlayıcı kurallar koyma yetkisi yok, ancak üyeleri düzenleyici ilkelerini kendi ulusal kural kitaplarına sokmayı taahhüt ediyor. Düzenleyiciler ayrıca, sosyal medya ve akıllı telefonlar gibi, perakende yatırımcılar tarafından hisse alıp satmak için daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan, hızla dijitalleşen bir finans piyasasının diğer bölümlerine yetişmeye çalışıyor.

AB menkul kıymetler gözlemcisi ESMA Başkanı Verena Ross web seminerine verdiği demeçte, ‘finfluencer’ları veya güvenilirlikleri konusunda herhangi bir güvence olmaksızın hisse senedi ipuçları veren sosyal medya fenomenlerini inceliyor. “Bu hızlı hareket eden dünya aktif izleme gerektiriyor.” dedi.

Opele, Avrupa Merkez Bankası’nın bankacılık için olduğu gibi piyasalar için AB’nin güçlü bir düzenleyiciye ihtiyacı olduğunu söyledi. Opele, “Mevcut yapı, sınır ötesi dijital pazar faaliyetlerinin geliştirilmesiyle artık amaca uygun değil” dedi.