• BITCOIN/TL
  2071375,451
  % 0,74
 • ETHEREUM/TL
  100282
  % -0,25
 • RIPPLE/TL
  16.15
  % 0,17
 • BITCOIN CASH/TL
  15857.3,448
  % -3,51
 • LITECOIN/TL
  2597.59
  % 2,69
 • COSMOS HUB/TL
  265.67
  % 0,68
 • CARDANO/TL
  14.93
  % 0,04
 • TETHER/TL
  32.53
  % 0,22

Kripto Projelerinin Ücretsiz Airdrop’larındaki Bu Oyuna Dikkat!

Kripto Projelerinin Ücretsiz Airdrop’larındaki Bu Oyuna Dikkat!

Bir kripto airdrop’unda, projeler belirli yatırımcıların cüzdanlarına jeton dağıtır. Airdrop jetonları alma süreci farklı olabilir. Bazen yatırımcılar jetonları talep ederek kabul etmeyi seçmek zorundayken, diğer zamanlarda yatırımcılar airdro’pu reddedemez ve jetonlar otomatik olarak cüzdanlarına düşer.

Airdroplar son zamanlarda genellikle kripto dolandırıcıları tarafından kullanılmaya başlandı. Bazı durumlarda, bir kimlik avı web sitesini ziyaret etmelerini istemek için hayali jetonları bir yatırımcının cüzdanına hava yoluyla göndermeye çalışabilirler.

Bir airdrop’un güvenli olup olmadığını söylemek zor olabilir ve yatırımcılar dikkatli olmalıdır. Cüzdanınıza düşmüş olabilecek herhangi bir jetonla etkileşime geçmeden önce yapmanız gereken birkaç şey var.

1. Araştırma yapın

Airdrop jetonun talep edilmesi güvenli olsa bile, projesi birkaç kurucuya veya temel katkıda bulunanlara fayda sağlayacak şekilde tasarlanabilir. Projesiyle ilgili ayrıntılar, kodunda, web sitesinde veya sosyal medya aracılığıyla bulunabilir. Cüzdanınızı web sitesine bağlamadan önce bir projenin temellerini ve ne önerdiğini inceleyin.

Ethereum tabanlı iki proje olan OpenDAO ve Gas DAO, kısa süre önce airdrop jetonları düşürdü ve bu tokenler düşmeden önce hızla arttı. Airdroplar bazılarında heyecan uyandırırken, diğerleri endişelerini dile getirdi ve tokenların arkasındaki projelerin ürün geliştirme, fayda sağlamadığını ve güvenlik riskleri olduğunu söyledi.

2. Kırmızı bayraklara dikkat edin

Araştırma yaparken, birçoğu bir projenin akıllı sözleşmesini analiz ederken görülebilen, blok zincirinde bir dizi talimatı yerine getiren kod koleksiyonları olan, farkında olunması gereken birkaç yaygın kırmızı bayrak vardır.

Birincisi, eğer bir proje fonları korumak için zincir üzerinde güvenlikten yoksunsa, kurucuları veya geliştiricileri fonların hareketini kontrol edebilir.

Proje kurucuları, özellikle insanlar olası sorunları veya endişeleri dile getiriyorsa, Discord veya Twitter’daki soruları yanıtlamaya biraz açık olmalıdır.

3. Akıllı sözleşmeye göz atın

Akıllı sözleşmeler, çoğu kripto tabanlı projenin çalışması için gereklidir. Oldukça teknik olmalarına rağmen, bir projenin arkasındaki akıllı sözleşmeyi kontrol etmeye veya alan hakkında bilgili birinden bunu yapmasını istemeye değer.

Bir geliştiricinin koduyla ilgili kasıtlı olsun ya da olmasın bir sorun varsa, projede potansiyel olarak zayıflıklar olabilir.