• BITCOIN/TL
  1913088,454
  % 1,49
 • ETHEREUM/TL
  103359
  % 1,22
 • RIPPLE/TL
  15.87
  % 6,84
 • BITCOIN CASH/TL
  12385.57,405
  % 7,95
 • LITECOIN/TL
  2299.9
  % 2,52
 • COSMOS HUB/TL
  202.8
  % 3,08
 • CARDANO/TL
  13.67
  % 3,45
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,25

Kripto Pazarının Küresel Kurallara İhtiyacı Var mı?

Kripto Pazarının Küresel Kurallara İhtiyacı Var mı?

Merkezi olmayan işletmeleri fiziksel bölgelere ve sunuculara dağılmış olabilen kripto para ticareti şirketlerinin sınırsız doğası, onları denetlemek için küresel bir yaklaşıma duyulan ihtiyacın altını çiziyor.

İngiltere Mali Davranış Otoritesi icra ve piyasa gözetimi başkanı Mark Steward, “Her yerde görünen ancak fiziksel olarak hiçbir yerde olmayan kripto para birimi işletmeleri var” dedi ve şöyle devam etti: “Bu herkes için gerçek bir kırmızı bayrak ve tüm dünyadaki düzenleyicileri endişelendirmesi gereken bir şey.”

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu başkanı ve küresel menkul kıymetler düzenleyicisi Iosco’nun başkanı Ashley Alder, çeşitli yerel ve uluslararası düzenleyiciler arasındaki koordinasyonu son derece önemli olarak görüyor. “anal varlık faaliyetlerine bütünsel ve entegre bir yaklaşım keşfetmek ve düzenleyici arbitrajı, yani bölgeler arasındaki kurallardaki herhangi bir değişikliği azaltmak istediğini söylüyor.

Bununla birlikte büyük finans merkezlerindeki politika yapıcılar küresel standartların gerekliliği konusunda hemfikir olsa da, Bank for International Settlements inovasyon merkezinin eski başkanı Benoît Coeuré, Aralık ayında yetki alanlarının farklı yollar izlemesi ve tutarsız bir sistem üretmesi konusunda uyardı.

Kripto Pazarına Küresel Düzenleme Tehdidi

AB, önerilen bölgesel ilkelerini Crypto Asset (Mika) direktifindeki Piyasalarda zaten belirlemiştir. Bu, Ekim 2020’de Avrupa parlamentosuna sunuldu ve 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor – dijital varlıkların velayetinden bunların satışına ve ticaretine kadar her şeyi kapsayacak, tavsiyelerde bulunacak ve bunları sabit para birimiyle değiştirecek.

Bu arada, Hong Kong’da Alder, ajansının diğer menkul kıymetleri düzenler gibi kriptoyu düzenleyebilmesi için mevcut güçlerini pragmatik ve yaratıcı bir şekilde uyguladığın” söyledi.

Daha resmi kurallar geliyor. Hong Kong şimdi, bu platformlarda işlem gören kripto varlıklarının geleneksel menkul kıymetler tanımına girip girmediğine bakılmaksızın, tüm kripto varlıklarının düzenlemeye tabi olmasını sağlayacak bir mevzuat geliştiriyor.

Komşusu Çin daha mutlak bir yaklaşım benimsedi. Eylül ayında yetkililer, tüm kripto faaliyetlerini yasadışı ilan etti ve yabancı kripto borsaları için çalışan Çin vatandaşlarını soruşturma sözü verdi.

Singapur bunun yerine kara para aklama karşıtı rejimine kripto getirdi. Singapur Para Otoritesi sözcüsüne göre, düzenleyiciler, inovasyonu desteklemek ve riskleri yönetmek arasındaki “politika dengesini yönetmek için kurallarımızı gerektiği gibi uyarlamaya hazır”.