• BITCOIN/TL
  1913088,652
  % 1,49
 • ETHEREUM/TL
  103359
  % 1,22
 • RIPPLE/TL
  15.87
  % 6,84
 • BITCOIN CASH/TL
  12385.57,329
  % 7,95
 • LITECOIN/TL
  2299.9
  % 2,52
 • COSMOS HUB/TL
  202.8
  % 3,08
 • CARDANO/TL
  13.67
  % 3,45
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,25

Kripto Pazarı Kara Para Aklama Kurbanı Oldu!

Kripto Pazarı Kara Para Aklama Kurbanı Oldu!

Birleşik Krallık polisi Mart 2019’da dolandırıcı Evan Leslie McMahon’u tutukladığında, müşterilerinin The Witcher’ı ucuza izlemesini sağlayan kaçak Netflix hesaplarından çok daha fazlasını buldular.

20’li yılların başlarındaki hacker’ın elinde, suçlarından elde ettiği gelirle satın aldığı bir alfabe kripto para sepeti (Bitcoin, Bitcoin cash, Ethereum, Digibyte, XRP, Stratis, Bitcoin gold ve Litecoin) içeren dokuz elektronik cüzdan vardı.

McMahon, geçen yıl Nisan ayında “dolandırıcılık hizmeti sağlamak” ve “suç gelirleriyle uğraşmak” suçlarından hüküm giydiğinde hapisten kaçtı ve iki buçuk aylık cezasını çekmesine izin veren bir topluluk emri aldı.

Ancak başlangıçta 460.000 dolar değerinde olan kriptoyu kaybetti, ancak cezasının verildiği tarihte tahmini değeri 1.2 milyon dolara yükseldi ve bu da onu bugüne kadar İngiliz Milletler Topluluğu tarafından ele geçirilen en büyük token zulası haline getirdi.

Mahkeme belgelerine göre McMahon, HyperGen, WickedGen, Autoflix ve AccountBot web sitelerinin müşterilerinden ücret toplamak için sahte isimlerde tutulan 175 PayPal hesabı kullandı. Federal polis, gelirlerin bir kısmını kriptoya dönüştürdüğünü söyledi.

PayPal, McMahon’un şirkette 175 hesap açmayı nasıl başardığı ve bunun kara para aklamayı önleme sistemleri hakkında ne söylediği sorulduğunda yorum yapmayı reddetti. Bir sözcü, “PayPal’daki uygunsuz veya potansiyel olarak yasa dışı faaliyetleri belirlemek, araştırmak ve durdurmak için önemli kaynaklar ayırıyoruz.” dedi.

Kriptodan kara para aklama artıyor

Avustralya’nın finansal güvenlik kurumu Austac, kripto para biriminin suç kullanımının artık, anahtarları otomatik olarak oluşturan yazılımları kullanarak açıkladığı Netflix, Spotify ve diğer abonelik sitelerine giriş satan bir dizi web sitesi işleten McMahon gibi çevrim içi dolandırıcılarla sınırlı olmadığını söylüyor.

Ausrac’ın istihbarat operasyonları ulusal müdürü Michael Tink, ajansta siber suç, ulusal güvenlik ve kara para aklama üzerine yoğunlaşan ekipleri yönetiyor. Tink açıklamasında, “Kripto paranın meşru kullanımı arttıkça, kötüye kullanımda da benzer bir artış görüyoruz.” dedi.

“Örnek olarak, bir suç grubunun daha önce bankacılık sektörünü veya bir havale satıcısını kullanarak denizaşırı para göndermiş olabileceği durumlarda, bir dijital para birimi değişim sağlayıcısı aracılığıyla suç gelirlerini yatırmaya ve kripto para biriminin kendisini kullanarak denizaşırı bir meslektaşına para göndermeye çalıştıklarını görebiliriz..”