• BITCOIN/TL
  2256989,745
  % -1,16
 • ETHEREUM/TL
  121784
  % 3,72
 • RIPPLE/TL
  17.2
  % -0,07
 • BITCOIN CASH/TL
  16454.09,446
  % -0,57
 • LITECOIN/TL
  2829.6
  % 0,08
 • COSMOS HUB/TL
  282.58
  % -0,32
 • CARDANO/TL
  15.88
  % -1,04
 • TETHER/TL
  32.19
  % -0,09

Kripto Paraların Gizli Maliyetleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto Paraların Gizli Maliyetleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto para birimleri, bankacılık veya devlet desteğine ihtiyaç duymadan çevrim içi ağlar arasında ticaret yapmak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte birçok yeni yatırımcı, dijital nakit kullanmanın beklenmedik ücretler de dahil olmak üzere maliyetli olabileceğini görünce şaşırıyor. Kripto paraların gizli maliyetleri nelerdir?

Kripto para birimi ücretleri temel olarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini koruyan ağda yerleşik olarak bulunan işlem ücretleridir. Ayrıca borsalar, ticaret uygulamaları ve ATM’ler gibi üçüncü taraf hizmetler kendi ücretlerini alır.

Ağ ücretleri, ağı koruyan bilgisayarları işletenler için bir teşviktir. Servis ücretleri, bu grupların para kazanma şeklidir.

Kriptografik ağlar gönüllü olarak çalıştırılır. Çoğu durumda, herkes yazılımı indirebilir ve ağ üzerinde bir düğüm görevi görebilir. Bunu yapmak için ödenen özel bir ödül yoktur, bu nedenle bazı ağların yerleşik teşvikleri vardır.

Biri madencilik ödülü. Örneğin yeni üretilen bir Bitcoin ve Ethereum. Diğeri ise ücret. (Ethereum ağında bu yüklere gaz deniyor.)

Servis ücretleri ise kripto paraya göre değişiyor. Dijital varlık XRP için ortalama fiyat bir sentin küçük bir kısmıdır. Kripto para birimi Dogecoin için ortalama fiyat 2 sent ile yaklaşık 2,50 dolar arasında değişmektedir.

Ancak en yoğun ağlarda (Bitcoin ve Ethereum), bu, fiyatlandırmanın çok pahalı olabileceğini unutmamak gerekiyor. Bitcoin ağında bu yıl ortalama günlük işlem ücreti 1,78 dolardan 62 dolara çıktı. Ethereum’da ortalama fiyat 1,59 dolardan 70 dolara yükseldi.

Shiba Inu madeni paralarındaki son artış ve ardından değerlerindeki düşüş, dünyanın en büyük dijital jetonlarından bazılarıyla karşılaştırılabilir olan meme jetonunun büyüme eğiliminin bir parçasıdır.

Ücretler ağ trafiğine bağlıdır. Ağınızda ne kadar çok işlem varsa, fiyat o kadar yüksek olur. Yoğun saatler için çok para alan bir otoyolla benzer bir durum. Örneğin, Bitcoin’in en yüksek ortalama günlük oranları, piyasanın patladığı, ticaretin şiddetli olduğu ve fiyatların yeni zirveler belirlediği Nisan ayında kaydedildi.

Bunun daha büyük nedeni, Bitcoin ve Ethereum ağlarının kapasite sınırlı olması ve yüksek hacimli işlemler sırasında darboğazlar yaratmasıdır. Her iki ağ da yazılım yükseltmelerinin ortasında ve sonunda bu ücretlerin düşürülmesi gerekecek, ancak bunlar ortadan kalkmayacak.

Kripto paraların gizli maliyetlerinden kaçının!

Yüksek ücret ödemekten kaçınmak mümkün mü? Hem evet hem de hayır. Ethereum’un temel bir ücreti vardır. Bunun ötesinde kullanıcılar bahşiş benzeri bir “öncelik oranı” belirleyebilirler. Bahşiş vermek zorunda değilsiniz, ancak bunu yapmak madencilerin işlemleri daha hızlı işlemesi için bir teşvik görevi görür.

Aynı kavram Bitcoin ağı için de geçerlidir. Oranlarınızı kişiselleştirirseniz, en düşük oranları sunabilirsiniz.

Madenciye işlemi gerçekleştirmesi için bir teşvik vermezseniz, madenci sırası geldiğinde işlememeyi seçebilir.

Ayrıca tek ücretler madencilik sırasında ortaya çıkmıyor. Coinbase ve Bitcoin ATM gibi borsalar gibi üçüncü taraf hizmetler de hizmet için ücret alır.

NerdWallet’e göre Gemini ve Coinbase gibi borsalarda ücretler sırasıyla %3,99 ile %4,5 arasında olabilir. ATM operatörü Coinme’ye göre Bitcoin ATM ücretleri %7 ile %20 arasında değişiyor.

Alım satım uygulamalarının ücretleri ise değişikliği gösteriyor. Örneğin Robin Hood herhangi bir komisyon almıyor, ancak ticaret için kripto sayısı da sınırlıdır.

Block Inc.’in Cash uygulaması, satın alma fiyatı ile spot piyasa fiyatı arasındaki farka göre sizden ücret alabilir. Hızlı bir para yatırma hızı seçerseniz, para çekme işlemleri için işlem ücreti de ödeyebilirsiniz.

2022’den itibaren PayPal, işlemin boyutuna bağlı olarak 50 sentten %2,3’e kadar bir ücret talep edecektir.