• BITCOIN/TL
  2179934,406
  % -0,32
 • ETHEREUM/TL
  122078
  % -2,21
 • RIPPLE/TL
  17.03
  % -0,04
 • BITCOIN CASH/TL
  15032.87,635
  % 0,02
 • LITECOIN/TL
  2683.95
  % 0,24
 • COSMOS HUB/TL
  281.11
  % 1,52
 • CARDANO/TL
  14.79
  % 0,67
 • TETHER/TL
  32.17
  % 0,11

Bu Tarihe Kadar Yapılan Yatırımlar Kripto Vergisine Takılmayacak

Bu Tarihe Kadar Yapılan Yatırımlar Kripto Vergisine Takılmayacak

Hindistan’da kripto para birimleri vergilendirilecek. Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 1 Şubat’taki bütçe konuşmasında, dijital varlıkların transferinin -kripto para birimleri ve değiştirilemez jetonlar dahil- yüzde 30 vergi uygulanacağını söyledi. Ek olarak bu tür varlıkların tüm transferleri, kaynakta kesilen yüzde 1 vergiyi (TDS) çekecektir. Bu tür varlıkları hediye etmek bile yüzde 30 vergilendirilecek.

Kripto para vergilendirmesi hakkında sık sorulan soruların bazılarının yanıtlarını derledik:

Kripto para vergilendirmesi Hindistan’da başlıyor

Hindistan’da kripto para kazançlarını yüzde 30 oranında vergilendirmeye yönelik yeni hüküm 1 Nisan 2022’den itibaren yürürlüğe girecek. Dolayısıyla, bu mali yılda kripto varlıklarını satanları etkilemeyecek. 31 Mart 2022’den önceki kâr veya zarar kaydına bakabilirler.

Önerilen değişiklikler, kripto katılımcılarının, bu tür kayıpları diğer gelirlerle dengelemek isterlerse, yalnızca 31 Mart 2022’den önce zarar kaydedebilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, her katılımcı kendi gelir yapısını incelemek ve cari mali yılda bu kayıpları kullanmaya ihtiyaç duyup duymadıklarını görmek zorunda kalacak.

Öte yandan, belirli kripto varlığının yalnızca kayıpları geri kazanamayacağı, aynı zamanda güçlü kazançlar da sağlayabileceği görüşündelerse tutabilirler. Ancak sonraki mali yıldan itibaren dijital varlıklardan elde edilen kazançlar için yüzde 30 vergi ödemek zorunda kalacaklar.

TDS kurallarının nasıl uygulanacağı konusunda hala belirsiz bir nokta var. Örneğin, TDS kimin lehine düşülecek ve karşı taraf, platform veya işlemdeki diğer kripto katılımcısı kim olacak? Karşı tarafın PAN kartı olmaması veya iadesini yapmaması durumunda TDS daha yüksek olacak mı ve alıcı karşı tarafın iadeyi yapıp yapmadığını nasıl belirleyecek?

Yatırımcıları kripto ticaretinde aktif olarak yer almaktan caydırmak için hükümet, kripto para birimlerinden elde edilen gelirden en yüksek %30 vergi artı ek ücret ve kesinti uyguladı. Bu verginin getirilmesi vergilendirmede bir miktar kesinlik sağlarken, yalnızca edinme maliyetinin indirilebilir olması vergi mükellefi için hala birçok zorluk yaratmakta. Ayrıca satın alma maliyeti terimi de tanımlanmamıştır ve bu da kafa karışıklığına neden olmuştur. Borsa ücretleri, cüzdan ücretleri vb. gibi maliyetler genellikle kripto para birimlerinde işlem yaparken ortaya çıkar. Bu ücretler indirilemez.

Hükümet ayrıca, kripto ticaretinden kaynaklanan zararın başka herhangi bir gelirle ayarlanmasına veya bir sonraki yıla taşınmasına izin vermedi. Bu teklif, kripto para yatırımcıları veya tüccarları için büyük bir cesaret kırıcı olacak ve hatta bu tür yatırımcıların bir yıl içinde kayıplarını en aza indirmek için varlıklarını dengelemeye çalıştıkları yıl sonunda gereksiz dalgalanmalara yol açacak.