• BITCOIN/TL
  2029528,447
  % 1,42
 • ETHEREUM/TL
  98270
  % -0,07
 • RIPPLE/TL
  16.09
  % -0,63
 • BITCOIN CASH/TL
  15439.62,616
  % 1,37
 • LITECOIN/TL
  2596.63
  % 0,19
 • COSMOS HUB/TL
  263.32
  % -1,29
 • CARDANO/TL
  14.45
  % -1,32
 • TETHER/TL
  32.5
  % 0,07

Kripto Para Piyasasındaki Fiyatlar Neden Düştü?

Kripto Para Piyasasındaki Fiyatlar Neden Düştü?

Kazançlar ve rekor seviyelerle geçen bir yılın ardından kripto para birimleri, öngörülemeyen fiyat değişiklikleriyle çalkantılı bir dönem yaşıyor. Kripto para piyasası son 24 saatte %3.42 düştü. Kripto para piyasası fiyatları neden düşüyor?

Bitcoin ve diğer önde gelen kripto paralar, yatırımcıların madencilik ekipmanlarını boşaltmaya başlamasının ve Çin’in yeni düzenlemeleri duyurmasının ardından hisse fiyatında önemli bir düşüş yaşadı.

Tesla’nın ürünleri için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etme konusunda bir u dönüşü yapması ve Çin’in ilk madeni para tekliflerini, borsaları bloke etmesini ve spekülatif ticarete karşı uyarıda bulunmasını takip ediyor.

Çin, Sichuan eyaletindeki Bitcoin madenciliğinin tamamen kapatılmasını emrettiğinde ve ayrıca bankalara kriptolarla ilgili son bir kısıtlama dalgasında kripto işlemlerini desteklemeyi bırakmalarını söylediğinde bir başka darbe daha geldi.

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, tüm kripto para birimleri işlemlerinin yasa dışı olduğunu açıkladıktan sonra dijital paraları etkin bir şekilde yasakladı.

Kararın şimdiden küresel kripto piyasası üzerinde bir etkisi oldu. Çin’in kriptolar üzerindeki baskısı, Elon Musk’ın şok duyurusundan günler sonra geldi.

Çin ve Elon Musk kripto para piyasası fiyatlarını belirliyor

Musk’ın kararı, Şubat 2021’de hizmetleri için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeye başlayan Tesla için keskin bir u dönüşü anlamına geliyor.

Elektrikli otomobil şirketinin 1.5 milyar dolarlık Bitcoin hissesi satın almasından sonra geldi ve bu da hem kripto hem de Tesla’nın piyasa fiyatını artırdı.

Yine de Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki etkisi -karmaşık bir yeni dijital token basımı süreci- Tesla’nın müşteriler için bu seçeneği geri çektiğini gördü.

Milyarder girişimci şunları söyledi: “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıt kullanımının, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürün hızla artmasından endişe duyuyoruz.”

Musk, Twitter gönderisinde kripto para biriminin umut verici bir geleceğe sahip olduğuna, ancak çevreye büyük bir maliyetle gelemeyeceğine olan inancını yeniden doğruladı.

Musk, uzun süredir kripto para birimlerinin savunucusuydu ve Tesla kararı, diğer dijital token fiyatlarının düşmesiyle birlikte piyasada hissedildi.

Tesla’nın ve Musk’ın açıkladığı karar, bazıları tarafından kripto paraların fiziksel para birimlerine karşı uygulanabilir bir ödeme yöntemi olma konusundaki güvenilirliğini zedelediğini düşündürdü.