• BITCOIN/TL
  1915385,720
  % 2,07
 • ETHEREUM/TL
  103373
  % 1,58
 • RIPPLE/TL
  16.32
  % 9,57
 • BITCOIN CASH/TL
  12378.24,493
  % 7,83
 • LITECOIN/TL
  2297.98
  % 2,39
 • COSMOS HUB/TL
  203.84
  % 3,79
 • CARDANO/TL
  13.66
  % 3,83
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,26

2 Trilyon Dolarlık Kripto Para Piyasası Düzenleyicilerin Radarında

2 Trilyon Dolarlık Kripto Para Piyasası Düzenleyicilerin Radarında

Kripto para birimleri ana akım haline geldikçe, Bitcoin ve diğer dijital tokenlerin fiyatları genellikle kablolu haber kanallarında ve finans uygulamalarında sanki normal hisse senetleri, tahviller veya petrol vadeli işlemleri gibi gösteriliyor.

Bu da kripto parayı, ABD mali düzenleyicileri için bir meydan okuma haline getiriyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, Aralık ayında Wall Street Journal CEO Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Tarihte antik çağlardan beri çok az teknoloji, kamu politikası çerçevelerinin dışında uzun süre varlığını sürdürebilir.” dedi.

2009 yılında ortaya çıkan kripto para birimlerinin gözetimi hala tartışmalı. Biden yönetimindeki düzenleyiciler, 2021’de değeri kabaca üç katına çıkarak milyonlarca Amerikalı yatırımcıyı kendine çeken ve finansal istikrarla ilgili endişeleri artıran bir piyasa için kuralları netleştirmek için çalışıyor.

Bu düzenlemelerin belirlenmesiyle ilgili bazı önemli sorular şunlardır:

Kripto paralar ve diğer varlıklar arasındaki fark nedir?

Geleneksel finansal sistem, aracılar (bankalar, aracı kurumlar, borsa veya emtia borsaları ve varlık yöneticileri) etrafında inşa edilmiştir. Hükümet ve endüstri düzenleyicileri yatırımcıları korumak, adil ve düzenli piyasaları teşvik etmek, finansal balonlara karşı korunmak ve kara para aklama veya vergi kaçakçılığı gibi suçları önlemek için bu tür firmaları denetler.

Bu gözetim, takaslarla birlikte gelir. Bankalar ve aracı kurumların olası kayıplar için para ayırmaları ve müşterilerinin kim olduğunu bilmeleri gerekir; karşılığında, hesap sahipleri devlet destekli sigorta ile korunmaktadır. Halka açık şirketler, standart muhasebe uygulamalarını takip etmeli ve finansmanları ve operasyonları hakkındaki bilgileri açıklamalıdır; karşılığında, hisse senedi ve tahvil piyasalarında on trilyonlarca dolarlık likiditeye erişim kazanırlar.

Kripto para savunucuları arasındaki temel görüş, teknolojinin bu tür aracıların yerini alabileceği ve güven ihtiyacını ortadan kaldırabileceğidir.

Bu tür bir düzenleme şu şekilde gerçekleşir: Bitcoin, dünyanın herhangi bir yerinde internet bağlantısı olan herhangi iki kişinin bir aracı olmadan birkaç dakika içinde değer aktarımı yapmasını sağlar. İşlemler, blockchain adı verilen bir veri tabanına kaydedilir. Aynı programın ayrı kopyalarını çalıştıran bilgisayar ağlarında herkes tarafından görülebilir. Bu, ağdaki hiç kimsenin kripto para birimini taklit etmemesini veya aynı Bitcoin’leri iki kez harcamamasını sağlar.

Kripto para birimlerinin düzenlenmesi gerekiyor mu?

Kripto para savunucuları, varlıkların geleneksel aracıların rolünü azalttığını söylediğinden bazıları, bunların bankalar, menkul kıymetler veya yatırım fonları gibi düzenlenmesi gerekmediğini savunuyor.

Çoğu yeni kripto para yatırımcısı, piyasaya Coinbase Global Inc. veya Gemini Trust Co. LLC gibi ticaret platformları aracılığıyla erişir. Bu şirketler yatırımcıların dolarlarını alır ve onları Bitcoin, Ether veya düzinelerce başka dijital tokene dönüştürür. Ücretler, saklama varlıkları ve bazen yatırımcılara getiri sağlayan ürünleri piyasaya sürüyorlar.

Merkezi olmayan finans” olarak bilinen ve hızla büyüyen bir dizi kripto para birimi uygulaması, tipik olarak belirli kullanıcıların nasıl çalıştıkları konusunda oy kullanmalarına olanak tanır. Genellikle yazılım geliştiricileri tarafından desteklenirler ve işlem ücreti alırlar.

Politika yapıcılar, tüm bu sistemlerde insanların varlığının çıkar çatışması potansiyeli yarattığını ve gözetim gerektirdiğini söylüyor.

Birçok kripto para birimi işleminin geri döndürülemezliği ve anonimliği,dolandırıcılar ve suçlular için popüler hale getiriyor ve varlıklar, 2021’de Colonial Pipeline Ltd.’yi vuran gibi fidye yazılımı saldırılarında bir artışa neden oldu.

Kripto para piyasasının hızlı büyümesi, kendi kendine yönetişim ve daha geniş finansal sistemle olan belirsiz bağlantıları da istikrarla ilgili endişeleri artırdı. Hırsızlıklar büyük ölçüde kripto piyasasında kontrol altına alınmış olsa da, daha fazla insan birikimlerini kripto para aldıkça gerçek dünyaya yayılma potansiyeli artabilir.