• BITCOIN/TL
  1912969,709
  % 1,65
 • ETHEREUM/TL
  103309
  % 1,45
 • RIPPLE/TL
  16.13
  % 8,18
 • BITCOIN CASH/TL
  12402.79,720
  % 7,82
 • LITECOIN/TL
  2295.18
  % 2,07
 • COSMOS HUB/TL
  203.2
  % 3,18
 • CARDANO/TL
  13.64
  % 3,21
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,22

Kripto Para Nasıl Alınır? (Adım Adım)

Kripto Para Nasıl Alınır? (Adım Adım)

Kripto dünyasında yeniyseniz, Bitcoin, Dogecoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerini nasıl satın alacağınızı bulmak ilk başta kafa karıştırıcı olabilir. Ancak artık çok daha kolay.

1. Kripto Borsası Seçin

Kripto para birimi satın almak için önce bir komisyoncu veya bir kripto borsası seçmeniz gerekir. Her ikisi de kripto satın almanıza izin verse de aralarında akılda tutulması gereken önemli farklılıklar vardır.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası, alıcıların ve satıcıların kripto para ticareti yapmak için buluştuğu bir platformdur. Borsalar genellikle nispeten düşük ücretlere sahiptir, ancak birden fazla ticaret türü ve gelişmiş performans çizelgeleri ile daha karmaşık arayüzlere sahip olma eğilimindedirler ve bunların tümü onları yeni kripto yatırımcıları için göz korkutucu hale getirebilir.

En iyi bilinen kripto para borsalarından bazıları Coinbase, Gemini, Binance ve eToro’dur. Bu şirketlerin standart alım satım arayüzleri yeni başlayanları, özellikle de arka planda hisse senedi alım satımı olmayanları bunaltabilirken, aynı zamanda kullanıcı dostu kolay satın alma seçenekleri de sunuyorlar.

2. Hesabınızı Oluşturun ve Doğrulayın

Bir kripto para birimi komisyoncusu veya takasına karar verdiğinizde, bir hesap açmak için kaydolabilirsiniz. Satın almayı planladığınız platforma ve miktara bağlı olarak kimliğinizi doğrulamanız gerekebilir. Bu, dolandırıcılığı önlemek ve yasal gereklilikleri karşılamak için önemli bir adımdır.

Doğrulama işlemini tamamlayana kadar kripto para birimi satın alamaz veya satamayabilirsiniz. Platform sizden ehliyetinizin veya pasaportunuzun bir kopyasını göndermenizi isteyebilir ve hatta görünüşünüzün gönderdiğiniz belgelerle eşleştiğini kanıtlamak için bir selfie yüklemeniz bile istenebilir.

3. Yatırım için Para Yatırın

Kripto satın almak için hesabınızda para olduğundan emin olmanız gerekir. Banka hesabınızı bağlayarak veya banka veya kredi kartıyla ödeme yaparak kripto hesabınıza para yatırabilirsiniz.

4. Kripto Para Birimi Siparişinizi Verin

Hesabınızda para olduğunda, ilk kripto para birimi siparişinizi vermeye hazırsınız. Bitcoin ve Ethereum gibi iyi bilinen isimlerden Theta Fuel veya Holo gibi daha belirsiz kriptolara kadar seçim yapabileceğiniz yüzlerce kripto para birimi var.

Hangi kripto para birimini satın alacağınıza karar verdiğinizde, borsa sembolünü -örneğin Bitcoin, BTC- ve kaç tane para satın almak istediğinizi girebilirsiniz.

5. Depolama Yöntemi Seçin

Kripto para borsaları, İngiltere’nin Finansal Hizmetler Tazminat Planı gibi korumalarla desteklenmez ve hırsızlık veya bilgisayar korsanlığı riski altındadır. Hesabınıza erişmek için kodları unutursanız veya kaybederseniz, yatırımınızı bile kaybedebilirsiniz. Bu yüzden kripto para birimleriniz için güvenli bir depolama alanına sahip olmak çok önemlidir.

Borsa aracılığıyla kripto para birimi satın alırsanız, daha fazla seçeneğiniz vardır:

 • Kriptoyu borsada bırakın. Kripto para birimi satın aldığınızda, genellikle borsaya bağlı bir kripto cüzdanında saklanır. Değişim ortaklarınızın sağlayıcısını sevmiyorsanız veya daha güvenli bir yere taşımak istiyorsanız, onu borsadan ayrı bir sıcak veya soğuk cüzdana aktarabilirsiniz. Değişime ve transferinizin boyutuna bağlı olarak, bunu yapmak için küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir.
 • Sıcak cüzdanlar. Bunlar, çevrim içi olarak depolanan ve tablet, bilgisayar veya telefon gibi internete bağlı cihazlarda çalışan kripto cüzdanlarıdır.
 • Soğuk cüzdanlar internete bağlı değildir, bu da onları kripto para birimi tutmak için en güvenli seçeneğiniz haline getirir. USB sürücü veya sabit sürücü gibi harici aygıtlar biçimini alırlar. Yine de, soğuk cüzdanlara karşı dikkatli olmalısınız: Onlarla ilişkili anahtar kodunu kaybederseniz veya cihaz bozulursa veya arızalanırsa, kripto para biriminizi asla geri alamayabilirsiniz.