• BITCOIN/TL
  2258442,181
  % -1,31
 • ETHEREUM/TL
  121796
  % 3,11
 • RIPPLE/TL
  17.21
  % -0,33
 • BITCOIN CASH/TL
  16467.74,747
  % -1,07
 • LITECOIN/TL
  2831.23
  % -0,51
 • COSMOS HUB/TL
  282.83
  % -1,13
 • CARDANO/TL
  15.88
  % -1,78
 • TETHER/TL
  32.2
  % 0,10

Bitcoin %50 Değer Kaybetti: Kripto Kışı Kapıda!

Bitcoin %50 Değer Kaybetti: Kripto Kışı Kapıda!

Kripto para yatırımcıları, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerindeki keskin satışlardan kurtulurken, bazıları en kötüsünün henüz gelmediğinden korkuyor. Dünyanın en büyük sanal para birimi olan Bitcoin, Pazartesi günü kısa bir süreliğine 33.000 doların altına düştü ve Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Tüm kripto piyasası, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana 1 trilyon dolardan fazla değer kaybetti. Ether ve Solana gibi en iyi tokenler, keskin bir şekilde daha düşük ticaret yapmak için 1 numaralı dijital para birimini takip etti. Ether, Kasım ayında zirveye ulaştığından bu yana yarıdan fazla değer kaybederken, Solana daha da sert bir düşüş (%65) yaşadı.

Bu, bazı kripto yatırımcılarının dijital para piyasasının tarihindeki ayı piyasalarına atıfta bulunan bir “kripto kışı” olasılığından bahsetmesine neden oldu. Bu tür en son olay, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesinden %80’e kadar düştüğü 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında gerçekleşti.

Kripto kışı ne demek?

Meta’nın eski kripto başkanı David Marcus, bir kripto kışının çoktan geldiğini kabul etti. Pazartesi günü bir tweet’te şunları söyledi: “En iyi girişimcilerin daha iyi şirketleri kurduğu kripto kışları. Tokenleri pompalamaya karşı gerçek sorunları çözmeye odaklanmanın zamanı geldi.”


BNP Paribas’a bağlı teknoloji araştırma firması L’Atelier’in baş işletme görevlisi Nadya Ivanova, henüz bir kripto kışının geldiğine ikna olmadığını, ancak pazarın “şu anda bir soğuma döneminde” olduğunu söyledi.

Kriptonun bozgunu, küresel hisse senetlerindeki düşüşle birlikte geldi. Uzmanlar, büyük kurumsal fonlardan katılımın, dijital varlıkların geleneksel pazarlarla daha fazla iç içe geçmesi anlamına geldiğini söylüyor.

S&P 500 yılın başından bu yana %8 düşerken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi %12’nin üzerinde düştü. Coin Metrics verilerine göre, Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.3’e ulaştı.

Tüccarlar, olası faiz artışlarından ve Federal Rezerv’in agresif parasal sıkılaştırmasının piyasadan likiditeyi çekmesinden korkuyor. ABD merkez bankası, artan enflasyona yanıt olarak bu tür hamleler yapmayı düşünüyor ve bazı analistler, bunun ultra ucuz para ve gök yüksek değerlemeler çağının sonuyla sonuçlanabileceğini söylüyor.