• BITCOIN/TL
  2019645,310
  % -1,52
 • ETHEREUM/TL
  98229
  % -1,63
 • RIPPLE/TL
  16.06
  % 0,15
 • BITCOIN CASH/TL
  15732.68,528
  % 3,14
 • LITECOIN/TL
  2672.45
  % 4,70
 • COSMOS HUB/TL
  264.79
  % 0,29
 • CARDANO/TL
  14.62
  % -0,92
 • TETHER/TL
  32.53
  % -0,08

300 Milyar Dolarlık Satıştan Sonra Kripto Fiyatları Tekrar Düştü

300 Milyar Dolarlık Satıştan Sonra Kripto Fiyatları Tekrar Düştü

Bitcoin fiyatı Cumartesi günü üç ayın en düşük seviyesine geriledi ve Çarşamba günü Federal Rezerv’in pandemi sırasında ekonomiyi desteklemeye yönelik politikayı tersine çevirmek için beklenenden daha hızlı hareket edebileceği konusunda uyarıda bulunarak geniş bir satışa yol açmasıyla başlayan düşüşe devam etti. Uzmanlar, en son kripto piyasası dezavantajının haftalarca süreceğini tahmin ediyor.

Bitcoin, hafta sonu içerisinde %3 kadar düşerek 41.000 doların altına yerleşti. Kripto veri web sitesi CoinMarketCap’e göre, Fed’in yüksek enflasyon seviyeleriyle mücadele etmek için göründüğü için pandemi dönemi teşviklerini kaldırmak için daha agresif hareket edebileceği konusunda uyarmasından bu yana kayıplarını %12’nin üzerine çıkardı.

Bitcoin yükselecek mi? FED’den kritik karar

Kripto para birimi komisyoncusu Bitbank’ın analisti Yuya Hasegawa hafta sonu e-postasında, dünyanın en büyük kripto para biriminin, Fed’in Çarşamba günü yaptığı açıklamadan bu yana benzer şekilde mücadele eden daha geniş pazar, Fed’in Mart ayında faiz artırımı olasılığını sindirmesine kadar düşmeye devam edebileceği konusunda uyardı.

Hasegawa, Bitcoin’in yakın vadede 40.000 dolara kadar düşebileceğini, ancak hükümetin önümüzdeki Çarşamba günü yayınlanacak olan tüketici fiyat endeksi raporunun, enflasyonun beklenenden daha fazla arttığını göstermesi durumunda bir toparlanma getirebileceğini ve Kasım gibi yakın zamanda Bitcoin’i yeni zirvelere çıkaran enflasyonist korkuları besleyebileceğini söyledi.

Perşembe günü, finansal hizmetler firması Galaxy Digital’in CEO’su kripto milyarderi Mike Novogratz, CNBC’ye yaptığı açıklamada, satışların Bitcoin’i mevcut fiyatlardan %8 daha aşağı çekerek 38.000 dolara kadar düşürebileceğini söyledi ve bu, Ağustos başından beri görülmemiş bir seviye.

Bitcoin boğasına sadık kalan Novogratz CNBC’ye verdiği demeçte, “Orta vadede gergin değilim, ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde çok fazla oynaklığa sahip olacağız.” dedi.

Novogratz, son satışlar sırasında Bitcoin’i destekleyen milyarder kripto yatırımcıları arasında yalnız değildi: Kripto firması Digital Currency’in kurucusu ve CEO’su Barry Silbert Twitter’da benzer ifadeler kullandı.