• BITCOIN/TL
  2131044,549
  % 0,71
 • ETHEREUM/TL
  115713
  % 0,12
 • RIPPLE/TL
  16.09
  % 0,31
 • BITCOIN CASH/TL
  12821.91,575
  % 1,46
 • LITECOIN/TL
  2442.89
  % 1,42
 • COSMOS HUB/TL
  225.54
  % 0,30
 • CARDANO/TL
  12.69
  % 0,86
 • TETHER/TL
  32.81
  % 0,92

Kriptodaki Düşüş NFT Pazarını Nasıl Etkileyecek?

Kriptodaki Düşüş NFT Pazarını Nasıl Etkileyecek?

Büyük kripto para birimleri şu anda depresif seviyelerden fiyat düşüşleri yaşıyor. Bu, büyük olasılıkla kriptoya inananların güvenini sarsacak kadar büyük olmasa da, kayda değer bir elden çıkarma anlamına geliyor. Yine de, düşen kripto fiyatlarının kripto ile fiyatlandırılan varlıklar üzerindeki etkisi -NFT gibi- ilginç olmalı.

Büyük ölçüde Ethereum blok zincirine dayanan NFT pazarı, zincirinin yerel simgesi olan etherin değeri büyük ölçüde takdir edildiğinden, değer ve ticaret hacimlerinde hızlı bir artış gördü. Etherin düştüğü bir piyasada NFT’lere ne olacak? Bunun hakkında konuşalım.

Geçen hafta, CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin %8,6, Ether %7,8 ve Solana’nın tokeni yaklaşık %12 düştü. Bunlar, daha değişken kripto piyasası için bile keskin düşüşler anlamına geliyor. Son zirvelerden düşüşler ise daha da dik: 2021’in 4. çeyreğinde belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesinden Bitcoin yaklaşık %35, Ether %28 ve Solana’nın tokeni yaklaşık %40 düştü.

Neler oluyor? Wall Street Journal’ın oldukça kısa ve öz bir açıklaması var:

Bitcoin ve Ether tarafından yönetilen kripto para birimleri, daha geniş teknoloji satışlarının bir parçası olarak düştü ve riskli varlıklar piyasa stresi anlarında hızla terk edildiğinden yatırımcılar arasındaki statülerini sağlamlaştırdı.

Düşüşler, yetkililerin bu yıl faiz oranlarını yükseltmek için daha hızlı bir zaman çizelgesi izlediğini gösteren Federal Rezerv tutanakları tarafından tetiklendi. Oranlar yükseldikçe, az gelir getiren değişken yatırımları elde tutmak devlet tahvillerine kıyasla daha az çekici hale gelir.

NFT pazarı kripto satışlarından olumsuz etkilenebilir

Basitçe anlatmak gerekirse oranlar yükseldikçe, daha az riskli varlıklar getiri açısından daha çekici hale gelir ve bu, daha riskli varlıkları daha az çekici ve dolayısıyla daha az değerli hale getirir.

Yüksek büyüme gösteren yazılım stoklarının değerindeki düşüşler, muhtemelen kripto pazarındaki benzer dinamiklerden kaynaklanıyor. Bitcoin ise ilişkisiz bir varlık değil, bu noktada açık görünüyor.

Ancak tüm bunlar NFT’ler için ne anlama geliyor?

NFT değerindeki ve ticaret faaliyetindeki patlamanın tek bir itici faktörü yoktur. Bunun yerine, ünlülerin katılımından gelişen teknolojiye, daha iyi kamuoyu farkındalığına ve daha fazlasına kadar sayısız değişken oyunda.

Ayrıca son bir yılda Ether’in keskin bir şekilde takdir edilmesi de önemli bir faktör. 2020’nin ortalarında Ethereum’un tokeni, her biri 250 dolardan daha düşük bir fiyata satın alınabilirdi. Ether değeri yıl sonuna kadar üç katına çıktı ve geçen yıl 4.700 dolara ulaştı.