• BITCOIN/TL
  1913882,439
  % 1,98
 • ETHEREUM/TL
  103356
  % 1,55
 • RIPPLE/TL
  16.04
  % 7,89
 • BITCOIN CASH/TL
  12431.56,598
  % 8,34
 • LITECOIN/TL
  2296.25
  % 2,46
 • COSMOS HUB/TL
  203.26
  % 3,40
 • CARDANO/TL
  13.65
  % 3,76
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,24

ABD Uyardı: Kripto, Dolandırıcıların Oyunu Haline Geldi

ABD Uyardı: Kripto, Dolandırıcıların Oyunu Haline Geldi

Federal verilere dayanan yeni bir rapora göre, ABD hükümetinin kara para aklamayı tespit etme sistemi, dünyanın önde gelen kripto para ticaret merkezlerinden bazılarını içeren bir dizi San Francisco finans şirketinden bir dizi şüpheli faaliyet raporu aldı.

Borsa olarak bilinmesine rağmen, birçok kripto ticaret platformu, para birimi satıcıları ve para aktarıcıları da içeren bir kategori olan para hizmetleri işletmesi olarak kayıtlıdır. Para hizmetleri işletmelerinin, Hazine’nin mali suçları uygulama ağı FinCEN’e bildirmesi gerekiyor.

Birçok kripto ticaret platformuna ev sahipliği yapan San Francisco’da. DSA toplamda, San Francisco para hizmetleri işletmelerinin 2021’de ülke çapında yapılan yaklaşık 3,1 milyon Sars’ın yaklaşık 15’inden birini oluşturduğunu tespit etti.

Sars formlarında kripto para kategorisi bulunmadığından, şehirdeki para hizmetleri işletmeleri tarafından FinCEN’e yapılan başvurulardaki artıştan San Francisco’daki kripto borsalarının sorumlu olduğu doğrulanamıyor.

Bununla birlikte DSA başkanı Alison Jimenez, kripto borsalarının faaliyetinin, artış için en olası açıklama olduğunu söyledi ve FinCEN’in 2019’da “dönüştürülebilir sanal para birimlerindeki” bayilerin para hizmetleri işletmesi olarak kaydolması ve kara para aklamayla mücadele gereksinimleri ile uyması gerektiğini vurgulayan bir kılavuz yayınladı.

San Francisco’da kripto hareketliliği

Geçen yıl San Francisco para hizmetleri işletmeleri tarafından dosyalanan 65.397 Sars’ın başka bir firmanın kayıt dışı veya lisanssız bir para hizmetleri işletmesi olduğuna dair şüpheler uyandırdığını söyledi. Karşılaştırıldığında, PayPal gibi büyük Silikon Vadisi ödeme şirketlerine ev sahipliği yapan Kaliforniya’nın yakınlardaki Santa Clara ilçesinde bu tür yalnızca 122 dosya vardı.

San Francisco’da bir para hizmetleri işletmesi olarak FinCEN’e kayıtlı, halka açık bir kripto borsası olan Coinbase, DSA raporundaki verilerden geniş kapsamlı sonuçlar çıkarmaya karşı uyarıda bulundu. Sars başvurularındaki artışın yalnızca potansiyel olarak daha fazla yasa dışı faaliyetin rapor edildiğine işaret ettiğini ve kara para aklamada bir artış anlamına gelmediğini söyledi.

San Francisco’da bir para hizmetleri işletmesi olarak kayıtlı bir kripto borsası olan Kraken’in küresel uyumluluk başkanı Steven Christie, DSA raporunda ayrıntılı olarak açıklanan Sars dosyalamalarındaki artışı, alternatif ödeme yöntemlerinin “daha büyük bir hareketinin” işareti olarak gördüğünü söyledi. pandemi sırasında popülerlik kazandı. “Kripto, birçoğundan sadece biri” dedi.