• BITCOIN/TL
  2088892,293
  % -1,87
 • ETHEREUM/TL
  114436
  % -0,85
 • RIPPLE/TL
  15.82
  % -1,92
 • BITCOIN CASH/TL
  12524.11,619
  % -2,33
 • LITECOIN/TL
  2398.14
  % -1,24
 • COSMOS HUB/TL
  223.52
  % -1,12
 • CARDANO/TL
  12.4
  % -1,13
 • TETHER/TL
  32.79
  % -0,09

Kim Kardashian’a Kripto Dolandırıcılığından Dava Açtı

Kim Kardashian’a Kripto Dolandırıcılığından Dava Açtı

Kim Kardashian, EthereumMax kripto para birimi yatırımcıları tarafından dava edilen üç ünlüden biri.

Diğer sanıklar arasında boksör Floyd Mayweather Jr, basketbolcu Paul Pierce ve para biriminin yaratıcıları yer alıyor.

Yasal işlem, ünlülerin kripto para birimini “yanıltıcı bir şekilde tanıtmak ve satmak” için EthereumMax ile iş birliği yaptığını iddia ediyor.

EthereumMax, iddialara itiraz ettiğini ve gerçeğin ortaya çıkmasını dört gözle beklediğini söyledi.

Adına rağmen, EthereumMax’in Ethereum kripto para birimi ile hiçbir yasal veya ticari bağlantıya sahip değil.

Toplu dava, EthereumMax’in bir varlığın fiyatını şişirmek için yanıltıcı pazarlamanın kullanıldığı ve ardından farkında olmayan yatırımcılara kârla satıldığı bir “şişir ve boşalt” planı uyguladığını iddia ediyor.

Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi’ne yapılan şikayet, “şirketin yöneticilerinin, birkaç ünlü destekçiyle iş birliği yaptığını”, “sosyal medya reklamları ve diğer tanıtım faaliyetleri yoluyla yatırımcılara EthereumMax hakkında yanlış veya yanıltıcı açıklamalarda bulunduğunu” iddia ediyor.

Mahkeme dosyasında şu ifadelere yer verildi: “Açık bir ifadeyle EthereumMax’in tüm iş modeli, potansiyel yatırımcıları finansal fırsatlara güvenmeye ikna etmek için genellikle ‘güvenilir’ ünlülerden sürekli pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini kullanmaya dayanıyor.”

Kim Kardashian’a EthereumMax reklamı davası

Eski Ulusal Basketbol Birliği (NBA) oyuncusu Pierce’in Mayıs 2021’de Twitter’da EthereumMax’i tanıttığını ve “EthereumMax’in para kazanma yeteneğini övdüğünü” iddia ediyor.

Aynı zamanda EthereumMax, kripto para birimini tanıtmak için eski dünya şampiyonu Mayweather’ın YouTuber Logan Paul ile yaptığı boks maçını kullanmaya başladı.

Mayweather’ın ayrıca bir kripto para birimi konferansında EthereumMax’ı tanıttığı söyleniyor.

Son olarak, realite TV kişiliği Kim Kardashian, şikayette bulunan bir Instagram gönderisini yayınladı ve şöyle dedi: “Bu finansal tavsiye değil, arkadaşlarımın EthereumMax tokeni hakkında söylediklerini paylaşıyorum.”

İngiltere Mali Davranış Otoritesi Başkanı Charles Randell daha sonra Kardashian’ın 250 milyon takipçisinden kripto tokenleri üzerinde spekülasyon yapmasını istediğini söyledi ve bir reklam olarak işaretlenen gönderinin finansal promosyon olabileceğini öne sürdü.

Dosyada “EthereumMax’in kurucu ortağı / yaratıcısı” olarak tanımlanan Steve Gentile, BBC News’e şunları söyledi: “Son iddialarla ilgili aldatıcı anlatı, EthereumMax projesi hakkında yanlış bilgilerle dolu. İddialara karşı çıkıyoruz ve gerçeğin ortaya çıkmasını dört gözle bekliyoruz.”