• BITCOIN/TL
  2082821,329
  % -4,06
 • ETHEREUM/TL
  102160
  % -3,66
 • RIPPLE/TL
  17.05
  % -4,95
 • BITCOIN CASH/TL
  15505.14,145
  % -6,14
 • LITECOIN/TL
  2699.03
  % -4,72
 • COSMOS HUB/TL
  273.72
  % -4,92
 • CARDANO/TL
  15.35
  % -6,09
 • TETHER/TL
  32.54
  % 0,04

Kanada Uyardı: Çok Büyümeden Önce Kripto Düzenlenmeli

Kanada Uyardı: Çok Büyümeden Önce Kripto Düzenlenmeli

Kripto para birimlerindeki son fiyat düşüşü, Terra’nın ekosistemi gibi bazı projelerdeki risk konusunda küresel yetkilileri alarma geçirdi. Endüstriyi hedefleyen düzenleyici revizyonların geleceğini söyleyen Kanada Merkez Bankası, sektör o kadar büyük hale gelmeden önce bu tür kuralların uygulanmasının aciliyetini dile getirdi ve bir noktada genel finansal piyasayı çökertebilirdi.

Kriptoda düzenlenme aciliyeti

Kanada Merkez Bankası Kıdemli Başkan Yardımcısı Carolyn Rogers, Reuters’e verdiği röportajda, daha fazla insanın dijital varlık sınıfına yatırım yapmasıyla sektörü düzenlemenin giderek daha acil hale geldiğini söyledi.

Endüstri hızla büyümeye devam ederken, içerdiği riski anlayamayan yeni yatırımcıları cezbederken, şiddetli bir fiyat düşüşünün sonunda daha geniş finansal sistem üzerinde bir yayılma etkisine yol açabileceğinden endişe duyuyordu.

“Bu hala küçük bir alan ama gerçekten hızla büyüyor. Düzenleyici kontrolleri devreye sokmadan önce çok daha fazla büyümesini beklemek istemiyoruz.”

Vali Yardımcısı, sektörü, yatırımcıların bir bütün olarak fazla bilgi sahibi olmadan “hızlı kazançlar” elde etmeye çalıştıkları “büyük ölçüde düzenlenmemiş bir alan” olarak gördü.

Banka tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Kanadalıların %13’ü 2021’de Bitcoin’e sahipti; bu, bir önceki yıl kaydedildiği gibi %5’ten arttı.

İlgili düzenlemelerin getirilmesinin aciliyetine rağmen, mevcut düzenleyici çerçeve içinde varlık sınıfını kategorize etme ve denetlemedeki zorlukları kabul etti.

“Bunlar biraz bankacılık varlıklarına benziyor, biraz sermaye piyasalarına benziyor” dedi. “Zorluklardan biri, mevcut rejime nasıl uyduklarını ve uymuyorlarsa, rejimi uyacak şekilde nasıl ayarlayacağız?”

Bitcoin bir Hedge değildir

Dünya çapındaki çoğu Merkez Bankası gibi, Kanada Bankası da kripto para birimleri konusunda temkinli davranıyor. Liberal Milletvekili Yvan Baker tarafından Bitcoin’in Kanadalıların on yıllardır görülen yüksek enflasyondan vazgeçmesine yardımcı olup olamayacağı soruldu.

Rogers, bankanın bunu enflasyon için bir çözüm olarak görmediğini ve istikrarlı bir değer kaynağı olarak tanımadığını söyledi. Ancak kripto alanında bazı önemli yeniliklerin meydana geldiğini itiraf etti.

Kripto para birimleri konusundaki nispeten tarafsız tutumunun aksine, banka şu anda olası bir CBDC için geliştirme aşamasında. Mart ayında, CBDC’nin potansiyel tasarımını ve böyle bir ürünün finansal sistemle nasıl etkileşime gireceğini araştırmak için bir yıllık bir araştırma projesinde MIT ile ortaklık duyurdu.