• BITCOIN/TL
  1914233,227
  % 2,05
 • ETHEREUM/TL
  103583
  % 1,73
 • RIPPLE/TL
  15.83
  % 6,38
 • BITCOIN CASH/TL
  12364.98,722
  % 8,27
 • LITECOIN/TL
  2302.39
  % 3,11
 • COSMOS HUB/TL
  203.28
  % 3,96
 • CARDANO/TL
  13.67
  % 3,55
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,21

İsviçre, Ruslara Bağlı Kripto Varlıkları Dondurdu

İsviçre, Ruslara Bağlı Kripto Varlıkları Dondurdu

Cuma günü İsviçre Federal Konseyi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak AB tarafından halihazırda uygulanan en son yaptırımlar serisini eşleştirmeyi planladığını açıkladı.

Geçen hafta İsviçre Maliye Bakanı Guy Parmelin, Başkan Vladimir Putin’in yakın ortakları da dahil olmak üzere 223 Rus’a ait banka hesaplarını ve fiziksel varlıklarını dondurduğunu söyledi. Bugün itibarıyla AB’nin dört yaptırım paketinin tamamı kabul edildi ve uygulandı.

İsviçre’den Kripto Hamlesi

Parmelin, oligarklar ve Putin’in yakın sırdaşları da dahil olmak üzere 223 Rus’un banka hesapları ve malvarlıklarının tespit edilip ülke içinde dondurulduğunu söyledi.

Maliye bakanlığından üst düzey bir yetkili ayrıca, İsviçre kripto para birimi endüstrisinin bütünlüğünü korumak istediği için kripto varlıklarının dondurulmasının gerekli olduğunu belirtti.

“Birisi kripto anahtarını kendisinde tutarsa, nerede olurlarsa olsunlar, onları tanımlamak neredeyse imkansız olacak. Ancak kripto hizmetleri –fonlar, borsalar vb.– kullanıyorlarsa, bu hizmet noktalarını hedefleyebiliriz”

İsviçre, Kripto Kültürünü Kucaklıyor

Uzun zamandır küresel bir ekonomik merkezi olan İsviçre, şimdi kripto para birimlerinin ve dijital tokenlerin potansiyelini benimsiyor. Ülke, kripto para birimi ve blok zinciri dostudur ve çok sayıda endüstri şirketine ve sektöre yönelik hassas düzenlemelere ev sahipliği yapmaktadır.

Geçen yıl yaygın olarak “Kripto Ulusu” olarak bilinen İsviçre, blok zinciri ticaretine sağlam bir yasal temel sağlamak için bir dizi şirket ve finans yasasını güncelledi. İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA), son iki yılda İsviçre’nin iki kripto bankasına, bir kripto varlık fonuna ve bir kripto borsasına lisans verdi.

Hollanda merkezli AllianceBlock ve ABD merkezli Fireblocks gibi blockchain finans firmaları şimdi İsviçre’ye sıçramaya başladı. Frankfurt borsasını yöneten Deutsche Borsa, İsviçre tarafından düzenlenen Crypto Finance aracı kurumunun kontrol hissesini satın aldı.