• BITCOIN/TL
  2179356,696
  % -0,31
 • ETHEREUM/TL
  113473
  % -1,56
 • RIPPLE/TL
  20.64
  % 5,36
 • BITCOIN CASH/TL
  12182.97,263
  % -2,49
 • LITECOIN/TL
  2406.18
  % 1,42
 • COSMOS HUB/TL
  206.11
  % 0,15
 • CARDANO/TL
  13.75
  % -0,81
 • TETHER/TL
  32.86
  % -0,19

İsrail Menkul Kıymetler Düzenleme Şefinden Şaşırtan Kripto Planı!

İsrail Menkul Kıymetler Düzenleme Şefinden Şaşırtan Kripto Planı!

İsrail Menkul Kıymetler Kurumu’nun (ISA), ülkenin fintech alanını düzenlemek için büyük planları var. İlk adım olarak, önümüzdeki ay ilk fintech hackathon’una ev sahipliği yapıyor.

ISA, hackathon ile İsrail’deki menkul kıymetleri ve devlet borç piyasalarını destekleyen altyapıyı geliştirebilecek blok zinciri tabanlı çözümleri çekmek istiyor. Menkul kıymetler düzenleyicisi, 24 Mart 2022’de Tel Aviv’de düzenlenecek olan yerinde hackathon’a ev sahipliği yapmak için İsrail Maliye Bakanlığı’nın yanı sıra VMware ve Algorand gibi teknoloji sağlayıcılarla ortaklık kurdu.

ISA’nın başkanı Anat Guetta’ya göre blockchain hackathon, ISA’nın yalnızca fintech inovasyonunda profesyonellerle işbirliği yapmakla kalmayıp aynı zamanda fintech ve kripto sektörünü düzenlemek için gereken uzmanlığı ve etkiyi toplamaya başlaması için daha büyük bir girişimin parçası.

Onlarca yıllık deneyime sahip bir ekonomist ve bankacı olan Guetta, 2018’den beri ISA’nın başkanlığını yürütüyor. Guetta, 2020’de dağıtık defter teknolojisinin İsrail’in sermaye piyasalarını dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

CoinDesk, Guetta ile ISA’nın hackathon planları ve İsrail’in kriptoyu düzenlemeye yönelik uzun vadeli hedefleri hakkında konuştu.

İsrail neden blockchain hackathon’u yapıyor?

Guetta: ISA şu anda İsrail’deki önde gelen fintech düzenleyicisidir ve hackathon, bu rolün bir parçası olarak liderlik ettiği faaliyetlerin bir parçasıdır. Hackathon’un arkasındaki ana motivasyon, teknolojinin gelişimsel bir ortamdan, çeşitli teknolojik, ticari ve düzenleyici konulara ışık tutabilecek geniş ölçekli bir canlı ortamdaki uygulamalara transferini kolaylaştırmaktır. Yeni teknolojileri İsrail’in mevcut sermaye piyasası altyapılarına entegre etmeyi umuyoruz ve ISA’nın adımlarının ülkedeki diğer düzenleyicileri yeni teknolojileri içeren projeleri teşvik etmeye teşvik edeceğine inanıyoruz.

Hackathon’un İsrail’in finansal sistemindeki çeşitli aktörler arasında etkili ve yüksek standartlı işbirliği için bir katalizör görevi görmesini de bekliyoruz. Hackathon, ISA ile geliştiriciler, teknoloji firmaları ve akademik akademisyenler arasında bir buluşma sitesi olarak hizmet verecek. Bu teknoloji sağlayıcılarının ekiplerini bir araya getirmek, düzenleyiciler ve diğer paydaşlar için küresel fintech gelişmeleri hakkında derinlemesine teknik bilgi edinme fırsatı yaratacaktır. Bu aynı zamanda İsrailli düzenleyiciler tarafından düzenlenen ilk fintech odaklı hackathon.

Hackathon, ISA’nın kripto para planlarına nasıl uyuyor?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki konu teknoloji olduğunda düzenleyiciler çok geri kalıyor. Bu her zaman bir gerçekti ve gelecekte de öyle olacak. O kadar gelişmiş değiliz ve sektörün sahip olduğu risk iştahına sahip değiliz. Dengelemek, izlemek ve denetlemek için buradayız.

Kripto ve blok zincirini iki ayrı fenomen olarak görüyoruz. Blockchain teknolojisi için büyük bir potansiyel görüyoruz. Kripto faaliyeti, dünyanın diğer bölgelerinde olması gerektiği gibi İsrail’de de bütüncül bir şekilde nasıl denetlenmesi gerektiğini incelediğimiz ve üzerinde düşündüğümüz ayrı bir konu.

İsrail’in kriptoyu düzenleme yaklaşımı nasıl?

ISA, dünya çapında menkul kıymetler düzenleyicileri birliği olan IOSCO organizasyonunun bir parçasıdır. Blockchain ve kripto konusunda aktif olan ana komitelerin bir parçasıdır. Benim düzenleyici yaklaşımım, İsrail dünyanın en büyük ülkesi olmadığı için, çok küçük ve akıllı bir ülke olduğumuz için, düzenleyici ihtiyaçlar her ortaya çıktığında tekerleği yeniden icat etmek zorunda değiliz. İsrail için doğru yolun pasaport tutumu dediğimiz şey olduğuna inanıyorum. Bu, ISA tarafından kabul edilen düzenleyicilerden geçerli bir lisansa sahip bir kuruluşu kabul edeceğimiz anlamına gelir. Dünya çapındaki düzenleyici güncellemeleri izleyerek en son düzenlemeleri öğrenmemiz ve İsrail için kuralları nasıl benimsememiz gerektiğini öğrenmemiz gerektiğine inanıyorum.