• BITCOIN/TL
  1926314,134
  % -8,00
 • ETHEREUM/TL
  107450
  % -5,22
 • RIPPLE/TL
  15.24
  % -3,08
 • BITCOIN CASH/TL
  11343.53,624
  % -9,48
 • LITECOIN/TL
  2224.74
  % -8,29
 • COSMOS HUB/TL
  217.77
  % -0,53
 • CARDANO/TL
  12.01
  % -4,28
 • TETHER/TL
  32.85
  % 0,34

İran Kış Kesintilerini Önlemek İçin Kripto Madenciliğini Yasakladı

İran Kış Kesintilerini Önlemek İçin Kripto Madenciliğini Yasakladı

Devlete ait Iran Grid Management Co. direktörü ve İran’ın enerji endüstrisi için bir sözcü olan Mostafa Rajabi Mashhadi’ye göre İran bu yıl ikinci kez, ülkenin elektrik santralleri üzerindeki yükü hafifletme ve elektrik kesintilerini önleme çabalarının bir parçası olarak yetkili kripto para madenciliği merkezlerinin kapatılması emrini verdi.

Rajabi Mashhadi devlet televizyonuna verdiği bir röportajda, 6 Mart’a kadar yürürlükte kalacak olan yasağın ev sektöründe tüketim için 209 megavatlık elektriği serbest bırakacağını söyledi. Yetkililer, hem evde hem de daha büyük ölçekli endüstriyel birimler tarafından gerçekleştirilen yasadışı kripto madenciliği de çökerttiklerini de sözlerine ekledi. Bu lisanssız operatörler, 600 megavattan fazla elektrik tüketerek ülkedeki kripto madenciliğinin en büyük payını oluşturuyor.

Diğer yakıt tasarrufu önlemleri arasında bazı alanlarda sokak ışıklarının kapatılması ve ofislerde elektrik tüketiminin düzenlenmesi yer alıyor. Rajabi Mashhadi, hükümetin yaz aylarında %60 daha fazla elektrik üretimi beklediğini söyledi.

İran kripto madenciliğini yasakladı

İran, kısmen enerji yoğun süreçteki bir artışla suçlanan büyük şehirlerde bir dizi elektrik kesintisi nedeniyle yılın başlarında kripto madenciliğini yasakladı. Kripto madenciliğinin çoğunluğu uzun süredir Çin merkezliyken, bu yıl ülke çapında bir yasağın operatörleri diğer ülkelere, özellikle de ucuz enerji sunan yerlere göndermesiyle bu durum değişti. Bu da elektrik şebekelerine baskı yaparak İzlanda’dan Kazakistan’a kadar ülkeleri sektöre sınır koymaya yönlendirdi.

Ulusal bir İran haber ajansına göre, İran’ın ev sektöründeki günlük gaz talebi rekor düzeyde. Gas Co.’nun geçen haftaki açıklamasına göre ilk kez günde eşi görülmemiş 570 milyon metreküpe yükselirken, ülke doğal gaz üretimini günde 800 milyon metreküp ile maksimize etti. Aşırı talep, endüstriyel birimlere elektrik arzında bir azalmaya neden oldu.

2018’de Başkan Donald Trump’ın önemli bir nükleer anlaşmadan vazgeçmesi ve ABD tarafından yeniden uygulanan yaptırımların bir sonucu olarak petrol ihracatı düştü ve İran önemli bir döviz kaynağından mahrum kaldı.

Bitcoin, işlemlerin dijital bir defteri olan blok zinciri üzerinde çalışır. Madenciler, dijital para birimini alma fırsatı karşılığında Bitcoin işlemlerini denetler. Muazzam bilgi işlem gücü gerektirir ve bu da büyük miktarlarda elektrik kullanır.

Ulusal elektrik şirketi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, lisanslı kripto para madenciliği tesislerinin yükü hafifletmek için faaliyetlerini gönüllü olarak kapattığını söyledi.

İranlı sözcü ayrıca enerji bakanının geçen hafta Tahran’daki işletmeleri ve haneleri etkileyen plansız elektrik kesintileri için İranlılardan özür dilemekte haklı olduğunu söyledi.