• BITCOIN/TL
  2128835,355
  % 0,51
 • ETHEREUM/TL
  114919
  % -0,91
 • RIPPLE/TL
  16.04
  % -0,27
 • BITCOIN CASH/TL
  12729.33,428
  % -0,12
 • LITECOIN/TL
  2439.94
  % 1,60
 • COSMOS HUB/TL
  223.78
  % -0,22
 • CARDANO/TL
  12.55
  % 0,00
 • TETHER/TL
  32.83
  % 0,97

Instagram NFT’ye Giriş Yapıyor: Ortağını Seçti!

Instagram NFT’ye Giriş Yapıyor: Ortağını Seçti!

Instagram kullanıcıları bu hafta en kısa sürede NFT gönderebilecek ve paylaşabilecek.

Meta’nın NFT hamlesi, Ethereum Layer 2 ölçekleme çözümü Polygon tarafından desteklenecek ve CEO Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan bir videoda şirket, belirli yaratıcılara açık olacak.

Zuckerberg, sosyal medya devinin Instagram ile başlayacağını ve daha sonra potansiyel olarak Meta’nın diğer bazı ürünlerini de dahil ederek Facebook’a geçeceğini söyledi. Ayrıca Meta’nın sahip olduğu bir artırılmış gerçeklik efektleri yazılımı olan Spark AR aracılığıyla Instagram hikayeleri için artırılmış gerçeklik NFT’leri oluşturmaktan bahsetti.

Chainalysis’e göre, NFT’ler geçen yıl 41 milyar dolarlık satışla milyarlarca dolarlık bir endüstri haline geldi. Artık Meta’nın 3.64 milyar aylık kullanıcısı, potansiyel olarak zaten patlayıcı bir pazara yakıt ekleyerek bu patlayıcı kripto köşesine erişebilecek.

Instagram Başkanı Adam Mosseri, “Küçükten başlamak ve topluluktan öğrenmek istedik. Web3 tamamen güven ve güç dağıtmakla ilgili, ancak Instagram temelde merkezi bir platform, dolayısıyla gerilim var” dedi.

Instagram, NFT’yi kurtarabilir mi?

Hareket, kripto ve NFT pazarlarında yoğun bir haftayı takip ediyor. Ayrıca Meta’nın metaverse platformu olan Horizon Worlds’te her bir NFT satışının %47.5’ini elinde tutma planına yönelik yaygın eleştiriyi de takip ediyor. Instagram’da dijital varlıkların alınıp satılmayacağı ve ücretlerin ne olacağı bir yana, net değil.

Ocak ayında Meta rakibi Twitter, Twitter Blue müşterileri için altıgen sahiplik doğrulanmış NFT profil resimlerini etkinleştirdi. Twitter, Twitter Blue kullanıcıları hakkında istatistik yayınlamasa da, teknoloji Twitter’da popüler bir trend haline geldi. Birçoğu Meta’nın kriptoya geçişini eleştirmek için hızlıdır, ancak başka seçeneği olmayabilir.

SuperRare’in kurucusu John Crain, “Bu çok basit. Orijinal iş modelleri, reklam öğelerinin içeriklerinden doğrudan para kazanamaması üzerineydi ve NFT’ler bunu tamamen değiştirdi. Yenilikçi olduğu veya eskidiği bir durumdalar” dedi.

NFT piyasası kripto ile birlikte düşüşte olsa da, birçoğu hala NFT’lerde yükselişte. Web3 tasarımcısı Kaz Tamai, “2021 NFT’lerin yılı olabilirdi, ancak 2022 büyük olasılıkla genel halk için ana akım haline geldiğini gördüğümüz yıl” dedi.