• BITCOIN/TL
  2128623,531
  % 0,25
 • ETHEREUM/TL
  115340
  % -0,78
 • RIPPLE/TL
  16.07
  % -0,39
 • BITCOIN CASH/TL
  12764.73,125
  % -0,49
 • LITECOIN/TL
  2442.7
  % 1,38
 • COSMOS HUB/TL
  224.89
  % -0,26
 • CARDANO/TL
  12.62
  % -0,11
 • TETHER/TL
  32.84
  % 0,98

İngiltere, Dijital Sterlin İçin Çalışma Başlattı

İngiltere, Dijital Sterlin İçin Çalışma Başlattı

İngiltere Merkez Bankası (BOE), bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme konusundaki çabalarını artıran en son merkez bankası oldu. Son zamanlarda BOE, merkez bankası dijital para birimleri üzerine ortak araştırma için dünyanın en iyi teknoloji üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile ortaklık kurdu.

İngiltere Merkez Bankası tarafından paylaşılan ayrıntılara göre, on iki aylık araştırma projesi, bir merkez bankası dijital para birimi sisteminin tasarımıyla ilgili potansiyel zorlukları, fırsatları ve riskleri keşfedecek. Araştırma için BOE, Massachusetts Institute of Technology’nin Medya Laboratuvarı’ndaki Digital Currency Initiative (DCI) ekibiyle birlikte çalışacak.

“İş birliği, Banka’nın CBDC’ye yönelik daha geniş araştırma ve keşfinin” bir parçasını oluşturuyor ve potansiyel teknoloji yaklaşımlarının araştırılmasına ve denenmesine odaklanacak. Bu çalışma, keşif amaçlı teknoloji araştırmalarına odaklanmıştır ve operasyonel bir CBDC geliştirmeyi amaçlamamaktadır.”

İngiltere Merkez Bankası’ndan dijital sterlin ortaklığı

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, CBDC’lerin araştırılması ve geliştirilmesi için çabalarını artırdı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), gelişen teknolojiye yönelik artan talebin ortasında Temmuz 2021’de Dijital Euro’nun tasarımı ve dağıtımıyla ilgili temel sorunları ele almak için Dijital Euro projesinin araştırma aşamasını başlattığını söyledi.

Bu ayın başlarında Kanada Merkez Bankası, CBDC araştırması için MIT ile iş birliği yaptığını duyurdu. Bazı ülkeler hala bir CBDC projesinin yerel ekonomiler üzerindeki etkilerini düşünürken, Kenya, Kore ve Jamaika gibi ülkeler şimdiden küresel CBDC ekosisteminde liderliği ele geçirdi. Yakın zamanda Kore Merkez Bankası, CBDC testinin ilk aşamasını tamamladı.

BOE, MIT ile son ortaklığın ayrıntılarını sunarken şunları söyledi:

“Büyük bir ulusal altyapı projesi olacak olan CBDC’nin İngiltere’de tanıtılıp tanıtılmayacağı konusunda herhangi bir karar verilmedi. Bu tür teknik araştırmaları üstlenmek, CBDC hakkında daha geniş politika düşüncesini bilgilendirmeye yardımcı olacaktır.”