• BITCOIN/TL
  1910678,310
  % 1,42
 • ETHEREUM/TL
  103257
  % 1,11
 • RIPPLE/TL
  15.85
  % 6,51
 • BITCOIN CASH/TL
  12355.54,409
  % 7,85
 • LITECOIN/TL
  2297.34
  % 2,51
 • COSMOS HUB/TL
  202.47
  % 3,04
 • CARDANO/TL
  13.64
  % 3,28
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,15

IMF: Küresel Piyasalar Kripto Yüzünden İstikrarsızlaştı

IMF: Küresel Piyasalar Kripto Yüzünden İstikrarsızlaştı

IMF’deki üst düzey bir yetkiliye göre, kripto para birimlerindeki keskin fiyat dalgalanmaları, gelişmekte olan piyasalarda “istikrarsızlaştırıcı” sermaye akışlarına neden oluyor ve geleneksel para birimleri yerine kripto kullanımı riski yaratıyor.

IMF’nin mali danışmanı ve para ve sermaye piyasaları bölümünün başkanı Tobias Adrian, “Kripto, bazı dış yatırımcılar tarafından istikrarsız olarak görülen ülkelerden para çekmek için kullanılıyor. Bu, bazı ülkelerdeki politika yapıcılar için büyük bir zorluk.” dedi.

Geçen hafta IMF, El Salvador’u Bitcoin’i yasal olarak tanımayı bırakmaya çağırdı ve dijital varlığın geçen yıl resmi olarak benimsenmesinin ülkenin finansal sisteminin istikrarı ve bütünlüğü için büyük riskler sunduğuna dair uyarısını yineledi.

IMF’den 1 milyar dolardan fazla finansman arayan El Salvador Başkanı Nayib Bukele, dünyanın en büyük kripto para birimine bağlı tahvilleri satarak para toplamayı planlıyor. Plan, halihazırda hükümet tarafından ihraç edilmiş borçlara sahip olan bazı uluslararası yatırımcılardan eleştiri aldı.

IMF kripto paraları suçlamaya başladı

Adrian, bazı yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ekonomilerin, mevcut yerleşik para birimlerinin “kriptolaştırma” olarak adlandırılan bir süreç olan kripto varlıklarının yerini alması nedeniyle büyük risklerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Adrian, “Sermaye akışı yönetimi önlemlerinin kriptolaştırma karşısında ince ayarlanması gerekecek. Sermaye akışlarını yönetmek için yerleşik düzenleyici araçların uygulanması, değerin yeni araçlar, yeni kanallar ve düzenlemeye tabi kuruluşlar olmayan yeni hizmet sağlayıcılar aracılığıyla iletilmesi durumunda daha zor olabilir.” dedi.

ABD teknoloji hisseleri, devlet tahvilleri ve hatta ham petrol gibi gelişmiş ülkelerdeki kripto para birimleri ile diğer finansal varlıkların performansı arasındaki daha yakın korelasyon işaretleri de IMF’i rahatsız ediyor.

Adrian açıklamasında, “Kripto ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon güçlü bir şekilde yükseliyor. Kripto artık hisse senetlerinde olanlarla çok yakından bağlantılı. Onu öylece görmezden gelemeyiz.” dedi.

IMF, ulusal ve küresel düzenleyicileri kripto para birimlerini denetlemek için koordineli, tutarlı ve kapsamlı bir yaklaşım oluşturmaya çağırdı. Ancak bu, dijital varlıkların ana akım finansmana geçme hızı göz önüne alındığında göz korkutucu bir görev.